Reklama
Rozwiń

Niezwykle wysokie temperatury w Andach. Lód stopniał na wysokości powyżej 3 tys. m n.p.m.

Naukowcy niepokoją się falą upałów, która nawiedziła Andy – temperatury sięgają bowiem w górach aż 37°C. Zdaniem klimatologów może być to zapowiedź tego, co czeka ten rejon w niedługiej przyszłości.

Publikacja: 09.08.2023 14:46

Niezwykle wysokie temperatury w Andach. Lód stopniał na wysokości powyżej 3 tys. m n.p.m.

Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

adm

Andy to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Znajdują się w Ameryce Południowej na terytorium Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Morza Karaibskiego na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 kilometrów.  

Choć Andy położone są w kilku strefach klimatycznych, to prawie wszędzie panuje w nich chłodny klimat górski. Badacze zaniepokojeni są jednak swoimi ostatnimi obserwacjami. W górach temperatury wzrosły bowiem do 37°C. Zdaniem naukowców może być to niepokojący zwiastun coraz bardziej ekstremalnych zmian klimatycznych.

Czytaj więcej

Powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie najmniejsza w historii pomiarów

Anomalie pogodowe w Andach. Fale upałów w najdłuższym łańcuchu górskim na Ziemi

Wysokie temperatury doprowadziły do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Klimatolodzy zaznaczają, że zjawisko to spowodować może efekt domina. Lokalne społeczności mogą mieć przez to niezwykle poważne problemy – korzystają one bowiem z wody, która pochodzi z topnienia lodu. Obecne trendy pogodowe wskazują zaś, że susza pogłębi się jeszcze bardziej.

Tegorocznego lata w Chile padły rekordy temperatur. Wtorek 8 sierpnia był zdaniem badaczy prawdopodobnie najcieplejszym w północnym Chile od 72 lat. Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Groningen, podkreśla, że w związku ze zjawiskiem El Niño, antropogenicznych zmian klimatu oraz wschodniemu kierunkowi wiatru, rejony górskie nawiedziła susza i wysokie temperatury. 

Ameryka Południowa doświadczyła w tym roku – przede wszystkim od stycznia do lipca – jednego z najcieplejszych okresów w historii pomiarów. Na początku roku Chile mierzyło się z pożarami i suszami. We wschodniej Argentynie oraz Urugwaju susza jest obecnie jednym z poważniejszych problemów – wysychają tam zbiorniki wodne, a woda z kranu nie nadaje się do spożycia.

Eksperci już lata temu przewidzieli, że Amerykę Północną nawiedzi fala upałów. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przewiduje, że najbardziej narażona jet południowa część kontynentu. Zdaniem naukowców w przyszłości może coraz częściej dochodzić do katastrof, będących skutkiem zmian klimatu.

Planeta
Europę opanowuje fala upałów, a Polska zaczyna oszczędzać wodę
Planeta
Nadchodzi klimatyczna „nowa normalność”. Eksperci o fali upałów, susz i pożarów
Planeta
Rekordowe upały na Grenlandii. Lądolód topnieje szybciej niż kiedykolwiek
Planeta
Świat się zbroi na potęgę. To zła wiadomość dla klimatu
Planeta
Nowy typ dezinformacji klimatycznej. „Potrzebujemy gotowych rozwiązań”