Akwaponika to system technologiczny łączący hodowlę zwierząt wodnych z uprawą roślin jadalnych. Na czym polega? Działanie jest dość proste – zwierzęta dają roślinom nawóz, a rośliny czyszczą wodę zwierzętom. W ramach tego rodzaju projektów nie stosuje się żadnych nawozów sztucznych ani innych substancji agrochemicznych.
W porównaniu z rolnictwem tradycyjnym, gospodarstwa akwaponiczne są w pełni zautomatyzowane i pozwalają zaoszczędzić do 95 proc. wody. Z powodu zmniejszania się zasobów wody, zwiększenia światowej populacji oraz rosnącego zapotrzebowania na żywność, akwaponika staje się więc w produkcji żywności coraz bardziej istotna.
Wśród innych zalet akwaponiki wymienia się także produkcję czystej żywności bogatej w wartości odżywcze, uprawę przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne, zmniejszenie obszaru potrzebnego do uprawy roślin w stosunku do rolnictwa konwencjonalnego, redukcję odpadów trafiających do środowiska oraz retencję i zagospodarowanie wód opadowych z zielonego dachu.
Niewątpliwą zaletą jest jednak również to, że tego rodzaju systemy budować można w dowolnym miejscu. Na przykład w środku miast.
Rolą farmy akwaponicznej w centrum miasta jest zapewnienie świeżej żywności przeznaczonej dla lokalnych mieszkańców. Dzięki hodowli oraz uprawie w pobliżu, skrócony jest także łańcuch dostaw, a co za tym idzie – ograniczony jest ślad węglowy.