IKEA walczy o zmniejszenie śladu węglowego

Okazuje się, że działania IKEI na rzecz zmniejszenia śladu węglowego przynoszą efekty. Roczna emisja dwutlenku węgla skandynawskiego giganta meblowego spadła o 5 proc. – informuje agencja Reutera.

Publikacja: 17.02.2023 13:56

IKEA walczy o zmniejszenie śladu węglowego

Foto: Adobe Stock

Jak poinformowała IKEA, najpopularniejsza na świecie sieć sklepów meblarskich, jej roczna emisja dwutlenku węgla spadła o 5 proc. Emisje giganta, które obejmują między innymi sektory takie jak produkcja surowców, transport, działalność placówek, czy utylizacja produktów, szacuje się na 25,8 mln ton ekwiwalentu CO2 w ciągu roku. Różnica pomiędzy 2022, a 2021 wyniosła aż 1,4 mln ton.

IKEA swój sukces zawdzięcza między innymi wykorzystywaniu energii odnawialnej oraz stosowaniu energooszczędnego sprzętu. Jak pisze Reuters, duże znaczenie miało to, że marka opracowała energooszczędne żarówki LED „Solhetta”. 

Czytaj więcej

Amazon, Google, IKEA... Najwięksi niezbyt uczciwi, co do obietnic klimatycznych

Jon Abrahamsson Ring, dyrektor generalny grupy Inter IKEA, podkreślił, że do zmniejszenia emisji przyczynia się także to, że sieć pomaga dostawcom w wykorzystywaniu energii odnawialnej w krajach takich jak Chiny. Robi to poprzez udzielanie im zniżek czy kredytów oraz zawierając umowy ramowe w celu zwiększenia ich dostępu do czystej energii.

Celem IKEI jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku. Aby tego dokonać, sieć sklepów musi znacznie zmniejszać swój ślad węglowy.

Grupa Ingka, która jest właścicielem większości sklepów IKEA na świecie, ograniczyła swoje emisje o 23 proc. do ponad 455 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. 

Emisje
Polska i Niemcy najbardziej trują elektrowniami węglowymi
Emisje
Emisje metanu regulowane jedynie w niewielkim stopniu
Emisje
Teoretycznie dobra wiadomość o unijnej emisji gazów cieplarnianych
Emisje
Emisje metanu na cenzurowanym
Emisje
UE zawarła porozumienie ws. ekologicznych paliw. Lotnictwo będzie czystsze
Emisje
Wizzair i Ryanair emitują jeszcze więcej CO2 niż przed pandemią