W dniach 13 i 14 kwietnia w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie miał miejsce ogólnopolski finał 18. edycji Architecture Student Contest, organizowany przez Grupę Saint-Gobain. Podczas wydarzenia autorzy wszystkich najlepszych zdaniem Jury projektów mieli za zadanie przedstawienie swoich prac podczas 5-minutowych prezentacji. Na tej podstawie, po burzliwych obradach, przyznane zostały nagrody za I, II i III miejsce na podium, a także wyróżnienia w kategoriach „Zrównoważony rozwój”, „Design” i „Innowacje” oraz nagrodę specjalną. Podczas obrad Jury, studenci oraz ich promotorzy wysłuchali autorskiego wykładu arch. Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, partnera i członka zarządu APA Wojciechowski Architekci, z zakresu zrównoważonego projektowania i wellbeingu, zmniejszania śladu węglowego obiektów i certyfikacji środowiskowych BREEAM, LEED, Well.
Zwyciężczyniami krajowego finału konkursu zostały Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka, reprezentantki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pod patronatem dr hab. inż. arch. Anny Bać, które stworzyły projekt „Yellow”. Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych za zajęcie pierwszego miejsca wręczyła przewodnicząca Jury, arch. Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika Architektura Murator i uznana krytyczka, kuratorka oraz międzynarodowa ekspertka w dziedzinie architektury. Zwyciężczynie awansowały tym samym do finału międzynarodowego, który rozegra się między 26 a 28 czerwca w malowniczej Lizbonie. Druga nagroda powędrowała do Aleksandry Tądel i Magdaleny Strauchmann z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Obieg”, która dodatkowo została wyróżniona w kategorii „Zrównoważony Rozwój”. Trzecie miejsce przyznano studentkom Politechniki Warszawskiej, Daryi Golod i Verze Platonavej, za projekt „Miradouro clementina”. Wyróżnienie w kategorii „Design” otrzymały Kalina Zawada i Nikola Czech z Politechniki Wrocławskiej (projekt „Aisle”), wyróżnienie w kategorii „Innowacje” trafiło w ręce Michała Kolonko i Kajetana Rakoczy z Politechniki Śląskiej („Stairway Garden”). Nagrodą specjalną jury uhonorowało projekt „Individualmente” autorstwa Zofii Sobieraj i Bartosza Michałowskiego z Politechniki Wrocławskiej.
Ogólnopolskie finały Architecture Student Contest 2023 w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie.
Tegoroczne zadanie konkursowe składało się z 3 wyzwań projektowych i polegało na opracowaniu propozycji rewitalizacji działki wchodzącej w skład obszaru urbanistycznego Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie, należącej obecnie do Urzędu Miasta i wykorzystywanej jako siedziba służb miejskich, z przeznaczeniem na cele publiczne i kulturalne. Założeniem było przekształcenie przedmiotowego obszaru w lokalne centrum kultury zorientowane na sztukę audiowizualną poprzez rewitalizację istniejącego budynku i utworzenie w tym miejscu nowej Lizbońskiej Wideoteki, usytuowanej w pobliżu szkół artystycznych i Kinoteki w słynnej dzielnicy Bairro Alto (budynek A), zaprojektowanie budynku mieszkalno-usługowego (budynek B), a także łącznika i zielonej przestrzeni między obiektami.
Projekt musiał być zgodny z wytycznymi Miejskiego Planu Urbanistycznego i wpisywać się w krajobraz okolicy, wyróżniać innowacyjnym i zrównoważonym charakterem, być racjonalny z ekonomicznego punktu widzenia, posiadać pełną analizę cyklu życia budynków (LCA) z określeniem ich śladu węglowego, a także spełniać wytyczne techniczne opracowane przez Grupę Saint-Gobain.