Zrównoważone projektowanie. Polskie studentki w finale konkursu

Krajowy etap Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023, międzynarodowego konkursu dla studentów architektury, już za nami. W globalnym finale w Lizbonie Polskę reprezentować będzie duet studentek z Politechniki Wrocławskiej.

Publikacja: 27.04.2023 16:01

Zrównoważone projektowanie. Polskie studentki w finale konkursu

Foto: materiały prasowe

W dniach 13 i 14 kwietnia w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie miał miejsce ogólnopolski finał 18. edycji Architecture Student Contest, organizowany przez Grupę Saint-Gobain. Podczas wydarzenia autorzy wszystkich najlepszych zdaniem Jury projektów mieli za zadanie przedstawienie swoich prac podczas 5-minutowych prezentacji. Na tej podstawie, po burzliwych obradach, przyznane zostały nagrody za I, II i III miejsce na podium, a także wyróżnienia w kategoriach „Zrównoważony rozwój”, „Design” i „Innowacje” oraz nagrodę specjalną. Podczas obrad Jury, studenci oraz ich promotorzy wysłuchali autorskiego wykładu arch. Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, partnera i członka zarządu APA Wojciechowski Architekci, z zakresu zrównoważonego projektowania i wellbeingu, zmniejszania śladu węglowego obiektów i certyfikacji środowiskowych BREEAM, LEED, Well.

Zwyciężczyniami krajowego finału konkursu zostały Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka, reprezentantki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pod patronatem dr hab. inż. arch. Anny Bać, które stworzyły projekt „Yellow”. Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych za zajęcie pierwszego miejsca wręczyła przewodnicząca Jury, arch. Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika Architektura Murator i uznana krytyczka, kuratorka oraz międzynarodowa ekspertka w dziedzinie architektury. Zwyciężczynie awansowały tym samym do finału międzynarodowego, który rozegra się między 26 a 28 czerwca w malowniczej Lizbonie. Druga nagroda powędrowała do Aleksandry Tądel i Magdaleny Strauchmann z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Obieg”, która dodatkowo została wyróżniona w kategorii „Zrównoważony Rozwój”. Trzecie miejsce przyznano studentkom Politechniki Warszawskiej, Daryi Golod i Verze Platonavej, za projekt „Miradouro clementina”. Wyróżnienie w kategorii „Design” otrzymały Kalina Zawada i Nikola Czech z Politechniki Wrocławskiej (projekt „Aisle”), wyróżnienie w kategorii „Innowacje” trafiło w ręce Michała Kolonko i Kajetana Rakoczy z Politechniki Śląskiej („Stairway Garden”). Nagrodą specjalną jury uhonorowało projekt „Individualmente” autorstwa Zofii Sobieraj i Bartosza Michałowskiego z Politechniki Wrocławskiej.

Ogólnopolskie finały Architecture Student Contest 2023 w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie.

Tegoroczne zadanie konkursowe składało się z 3 wyzwań projektowych i polegało na opracowaniu propozycji rewitalizacji działki wchodzącej w skład obszaru urbanistycznego Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie, należącej obecnie do Urzędu Miasta i wykorzystywanej jako siedziba służb miejskich, z przeznaczeniem na cele publiczne i kulturalne. Założeniem było przekształcenie przedmiotowego obszaru w lokalne centrum kultury zorientowane na sztukę audiowizualną poprzez rewitalizację istniejącego budynku i utworzenie w tym miejscu nowej Lizbońskiej Wideoteki, usytuowanej w pobliżu szkół artystycznych i Kinoteki w słynnej dzielnicy Bairro Alto (budynek A), zaprojektowanie budynku mieszkalno-usługowego (budynek B), a także łącznika i zielonej przestrzeni między obiektami.

Projekt musiał być zgodny z wytycznymi Miejskiego Planu Urbanistycznego i wpisywać się w krajobraz okolicy, wyróżniać innowacyjnym i zrównoważonym charakterem, być racjonalny z ekonomicznego punktu widzenia, posiadać pełną analizę cyklu życia budynków (LCA) z określeniem ich śladu węglowego, a także spełniać wytyczne techniczne opracowane przez Grupę Saint-Gobain.

„Yellow”, zwycięski projekt ogólnopolskiego etapu Architecture Student Contest 2023 autorstwa Magdaleny Kazulak i Konstancji Stanieckiej, studentek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

– Brawurowo i dynamicznie zaprezentowana przed publicznością praca „Yellow” autorstwa Magdaleny Kazulak i Konstancji Stanieckiej zdobyła jednogłośne uznanie Jury. Projekt charakteryzuje się oryginalną i świetnie uzasadnioną koncepcją - zrozumieniem procesów miastotwórczych, analizą usytuowania działki w mieście, wykorzystaniem kodów kolorystycznych przestrzeni, użyciem rodzimej zieleni spontanicznej, budowaniem właściwych relacji pomiędzy tym, co nowe, a tym, co zastane. Wszystko ukazane poprzez serię szkiców, schematów i eleganckich wizualizacji. Także kwestie techniczne zostały opracowane właściwie w stosunku do zadania konkursowego. Projektowany zespół przestrzenny zapada w pamięć i wyróżnia się w otoczeniu, stanowiąc ciekawe uzupełnienie zastanej tkanki – uzasadnia arch. Ewa P. Porębska.

– Jako promotorka prac studentek i studentów od wielu lat biorących udział w konkursie Architecture Student Contest bardzo popieram inicjatywy, w których młodzi ludzie pogłębiają swoje umiejętności i zdobywają doświadczenia projektowe. Uważam, że architekci są w sposób szczególny odpowiedzialni za dobrostan ludzi i planety, a uczestnicy ASC mieli doskonałą okazję zmierzyć się z tym problemem. Edycja w Lisbonie jest szczególnie ciekawa, ponieważ zadanie zakładało projekt obiektu mieszkalno-usługowego o ustalonych gabarytach i rewitalizację budynku istniejącego w zwartej tkance miejskiej w sąsiedztwie realizacji znanych architektów o światowej renomie, a to nielada wyzwanie – powiedziała dr hab. inż. arch. Anna Bać, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Tak o swoim projekcie mówią same autorki: – „Yellow” skupia się na tym, by przyciągnąć użytkowników i prowadzić ich przez zieleń, której tak brakuje w miastach, do kultury, czyli lizbońskiego centrum audiowizualnego. Bryła projektowanego budynku mieszkalnego powstała poprzez pocięcie jej na moduły i obrócenie równolegle do ulicy. Dzięki temu uzyskałyśmy miejsca o ekspozycji południowej, w których zaprojektowałyśmy kominy solarne. W ten sposób powstała nam zrównoważona, plisowana fasada. Inspirując się zrewaloryzowanymi ulicami Lizbony, tj. Pink Street i Blue Street, zaprojektowałyśmy Yellow Street. Kolor żółty nieprzypadkowo znalazł się także na elewacji naszego budynku. Lizbona to nie tylko słynne płytki azulejos, ale także słońce, żółte tramwaje, barwne budynki. Od wieków portugalskie domy pokrywano żółtym pigmentem, również słynny Plac Comércio otoczony jest zabudową w tym słonecznym kolorze.

W tym roku prace konkursowe oceniało Jury w składzie: arch. Ewa P. Porębska – przewodnicząca jury polskiej edycji ASC 2023, arch. Anna Barwińska i arch. Joanna Klimasz (Baza Group) – zwyciężczynie światowego finału ASC 2019, dr inż. arch. Michał Pierzchalski – KAPE S.A., Michał Ciesielski – Dyrektor Marki, Komunikacji i Cyfryzacji Saint-Gobain w Polsce, Benedykt Korduła – Strategic Marketing & Innovations Director Saint-Gobain Solutions oraz Piotr Wereski i Sławomir Kocur – eksperci Systemów PreFab Saint-Gobain Solutions.

Celem Architecture Student Contest jest zachęcanie studentów architektury z całego świata do prezentowania autorskich pomysłów aktywnego ratowania zdegradowanej planety poprzez wdrażanie w życie innowacyjnych technologii oraz materiałów budowlanych, realnie zwiększających efektywność energetyczną budynków i ograniczających ich wbudowany ślad węglowy oraz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Powstały z inicjatywy Grupy Saint-Gobain konkurs wyróżnia wieloletnia tradycja. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku w Serbii. Od tego czasu odbywa się on rokrocznie, a międzynarodowe finały organizowane są zawsze w lokalizacji zadania konkursowego. Na przestrzeni lat były to między innymi takie miasta, jak Dubaj, Madryt, Mediolan, Paryż czy Warszawa.

– Jako organizatorzy z dumą obserwujemy, iż zainteresowanie konkursem Architecture Student Contest z roku na rok jest coraz większe - zarówno w skali krajowej, jak i globalnej. Dla przypomnienia, w ubiegłorocznej, 17. edycji ASC udział wzięło niemal 1600 studentów, reprezentantów 220 uczelni wyższych z 32 krajów. Podczas kilku dni międzynarodowych finałów, które mieliśmy przyjemność organizować w Warszawie, gościliśmy 110 studentów i 48 wykładowców z całego świata. Szerzenie wiedzy z zakresu zrównoważonego budownictwa Saint-Gobain to jeden z filarów naszej strategii „Grow&Impact”. Możliwość wytwarzania przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i obserwowania, jak w rękach młodych architektów stają się narzędziem do zapewniania komfortu ludziom i dbania o planetę, napędza nas do tworzenia innowacji – mówi Michał Ciesielski, Dyrektor Marki, Komunikacji i Cyfryzacji Saint-Gobain w Polsce.

– Uwrażliwianie projektantów na kwestie związane ze środowiskiem i potrzebami społecznymi jest bardzo pragmatycznym podejściem. Uczymy przecież zmieniać przestrzeń w taki sposób, aby jakość życia każdego z nas była coraz lepsza. W tym celu niezbędne jest projektowanie architektury zrównoważonej, co doskonale pokazały prace w tegorocznej edycji konkursu. Jeżeli będziemy wspierać rozwój przyszłych architektów w tym kierunku, to możemy mieć nadzieję na lepszą przyszłość, której chcemy być częścią – mówi dr inż. arch. Lea Kazanecka-Olejnik, Politechnika Wrocławska.

Architektura
Chińskie zabytki zagrożone zmieniającym się klimatem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Arena Gliwice w maksymalnym stopniu ekologiczna
Architektura
Lepiej dobrze sprawdzić energochłonność budynku
Architektura
Najemcy wymagają ekocertyfikatów. Każdy może być zielony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji