Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Badaczom z Arabii Saudyjskiej i Chin udało się opracować nową metodę wychwytywania oraz magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyny – podaje portal Science Direct. Ma być ona nie tylko tylko dużo tańsza niż dotychczasowe, ale i bardziej wydajna.

Publikacja: 11.05.2023 13:00

Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Foto: AdobeStock

adm

Międzynarodowemu zespołowi naukowców pod kierownictwem prof. Cafera T. Yavuza z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), prof. Bo Liu z University of Science and Technology of China (USTC) oraz prof. Qiang Xu z Southern University of Science and Technology (SUSTech), udało się stworzyć kratownicowe struktury zwane klatratami, które skutecznie naśladują aktywność hydratów metanu, zatrzymując cząsteczki CO2. W efekcie badacze uzyskali energooszczędny sposób na zatrzymanie gazu cieplarnianego. Metodę wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla stworzono wykorzystując sól na bazie siarczanu guanidyny. 

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zielone technologie
Drogo i nieefektywnie: krytyczny raport na temat technologii wychwytywania CO2
Zielone technologie
Spadek sprzedaży pomp ciepła. Za mało wsparcia dla inwestycji
Zielone technologie
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty nawiązują współpracę. „Ogromny atut”
Zielone technologie
Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów
Zielone technologie
Inwestowanie w przyszłość: innowacyjne technologie kluczem do osiągnięcia celów środowiskowych