Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Badaczom z Arabii Saudyjskiej i Chin udało się opracować nową metodę wychwytywania oraz magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyny – podaje portal Science Direct. Ma być ona nie tylko tylko dużo tańsza niż dotychczasowe, ale i bardziej wydajna.

Publikacja: 11.05.2023 13:00

Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Foto: AdobeStock

Międzynarodowemu zespołowi naukowców pod kierownictwem prof. Cafera T. Yavuza z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), prof. Bo Liu z University of Science and Technology of China (USTC) oraz prof. Qiang Xu z Southern University of Science and Technology (SUSTech), udało się stworzyć kratownicowe struktury zwane klatratami, które skutecznie naśladują aktywność hydratów metanu, zatrzymując cząsteczki CO2. W efekcie badacze uzyskali energooszczędny sposób na zatrzymanie gazu cieplarnianego. Metodę wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla stworzono wykorzystując sól na bazie siarczanu guanidyny. 

Jak to działa? Jak wyjaśnia Caffer Yavuz, profesor chemii i dyrektor laboratorium KAUST Oxide and Organic Nanomaterials for Energy & Environment (ONE), siarczany guanidyny są w stanie uporządkować i uwięzić cząsteczki CO2 w swojej strukturze, jednocześnie nie wchodząc z nimi w reakcje. - Odkryliśmy rzadki przykład klatratu, który jest stabilny i niekorodujący w temperaturze i w ciśnieniu otoczenia. To niezwykle pożądana cecha w porównaniu z innymi rozwiązaniami, które są powszechnie stosowane w wychwytywaniu węgla - zauważył badacz.

Naukowcy dotychczas korzystali z metod wychwytywania węgla obejmujących chemisorpcję, w której między cząsteczkami CO2 a powierzchnią tworzyły się wiązania chemiczne. Mimo że metoda ta działała, to była ona niezwykle droga, gdyż wymagała energii do rozerwania zachodzących reakcji chemicznych. Nowa metoda ma być dużo tańsza – struktura klatratu oparta na soli wykorzystuje bowiem niskoenergetyczne procesy, a jednocześnie wychwytuje CO2 bez ingerencji wody czy też azotu, a co za tym idzie – daje duże możliwości dla technologii wychwytywania i przechowywania węgla.

Czytaj więcej

Opracowano tani materiał wychwytujący CO2. Może być przełomem w ochronie klimatu

Nowy, wydajny sposób transportu 

Zdaniem naukowców ich nowe odkrycie może otworzyć nowy rozdział. Metoda wychwytywania oraz magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyn wprowadza bowiem nowy sposób przechowywania i transportu dwutlenku węgla w postaci stałej. CO2 zwykle przenoszony jest jako ciało stałe w postaci suchego lodu lub węglanów. Klatrat soli pozwala zaś na transportowanie go w postaci stałego proszku. Eksperci uważają, że daje to niezwykle wysoką wydajność objętościową w stosunku do masy, dzięki czemu metoda jest najmniej energochłonna.

Jak podkreśla Yavuz, dzięki nowej metodzie, „będzie można dosłownie przenosić łopatą ciała stałe załadowane CO2”. - Między innymi globalny przemysł paliwowy poszukuje sposobów na wychwytywanie, przechowywanie i transport CO2 bez znaczących kar energetycznych - powiedział.

Naukowcy zaznaczają, że nowo odkryta metoda sprawi, że proces wychwytywania CO2 poprawi się między innymi pod względem stabilności, możliwości recyklingu, selektywności oraz obniżenia kosztów. 

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Zielone technologie
UNEP: potrzebujemy więcej inwestycji w działania przyjazne środowisku
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży