UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”

Zaprezentowany przez Komisję Europejską Net-Zero Industry Act ma za zadanie zapewnić rozwój ekologicznego przemysłu w Europie. To europejska odpowiedź na amerykańską ustawę Inflation Reduction Act.

Publikacja: 22.03.2023 19:48

Do końca dekady co najmniej 40 proc. zapotrzebowania na czyste technologie w UE ma być wytwarzane na

Do końca dekady co najmniej 40 proc. zapotrzebowania na czyste technologie w UE ma być wytwarzane na obszarze Unii shutterstock

Foto: Shaiith

Komisja Europejska zaprezentowała długo oczekiwany dokument Net-Zero Industry Act, mający wesprzeć rozwój ekologicznego przemysłu w Europie. Jak podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Unia Europejska potrzebuje odpowiednich regulacji, aby przyspieszyć przejście na czystą energię.

Europejska odpowiedź na amerykańskie wsparcie dla zielonego przemysłu

To kluczowy element nowej strategii przemysłowej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz odpowiedź na amerykańską ustawę Inflation Reduction Act. Prezydent Joe Biden podpisał ją w sierpniu ubiegłego roku, deklarując, że jest to „najbardziej agresywne w historii działanie w sprawie kryzysu klimatycznego”. Inflation Reduction Act zakłada wydatki w wysokości ok. 370 mln dolarów w ciągu 10 lat na inwestycje m.in. w energię odnawialną, termomodernizację domów, zakup samochodów elektrycznych produkowanych w kraju oraz redukcję emisji metanu. Jak szacuje Biały Dom, nowe prawo ma umożliwić redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku.

Według Komisji Europejskiej, Net-Zero Industry Act ma stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju sektorów, mających kluczowe znaczenie dla osiągnięcia unijnego celu klimatycznego, czyli neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nowa regulacja powinna wesprzeć rozwój technologii kluczowych dla transformacji energetycznej, czyli m.in. odnawialne źródła energii oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Do 2030 roku roczne zdolności zatłaczania CO2 mają sięgnąć 50 Mt w strategicznych miejscach jego składowania na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Nasze wnuki mogą nie wiedzieć, do czego służyły narty. Góry powoli żegnają śnieg

Energia jądrowa uwzględniona, ale nie uznana za kluczową

W dokumencie wspomniano również o energii jądrowej i zrównoważonych technologiach paliw alternatywnych, nie uznano ich jednak za „strategiczne technologie zeroemisyjne”. Oznacza to, że w ramach ich produkcji nie będzie możliwe skorzystanie z łatwiejszego dostępu do finansowania oraz szybszego wydawania pozwoleń. Tekst dokumentu jest jednak dość niejednoznaczny, gdyż zawiera definicję technologii zeroemisyjnych, która obejmuje „zaawansowane technologie wytwarzania energii z procesów jądrowych przy minimalnych stratach z cyklu paliwowego” oraz „małe reaktory modułowe”.

Dyrektor generalny Nucleareurope, Yves Desbazeille, zauważył, że Stany Zjednoczone w swojej ustawie uwzględniły energetykę jądrową.

– Wspierając europejski sektor nuklearny poprzez Net-Zero Industry Act, Unia Europejska ma możliwość zrównania nas z innymi regionami świata oraz pozostania kluczowym graczem w globalnej rywalizacji o czyste technologie – stwierdził Desbazeille.

Za jedną z kluczowych technologii uznano natomiast zielony wodór – w dokumencie przewidziano stworzenie Europejskiego Banku Wodoru, który ma zlikwidować lukę inwestycyjną w jego rozwoju oraz zagwarantować Unii Europejskiej utrzymanie pozycji światowego lidera w tej dziedzinie.

Do końca dekady co najmniej 40 proc. zapotrzebowania na czyste technologie w Unii Europejskiej ma być wytwarzane na obszarze państw członkowskich. Ma to powstrzymać pogłębianie zależności od krajów trzecich, takich jak Chiny.

Nie ma rozwoju bez zielonych technologii

Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans stwierdził, że masowa produkcja czystych technologii jest konieczna, aby sprostać wyzwaniom związanym z rewolucją przemysłową.

– Czyste technologie to dynamicznie rozwijający się rynek, a im bardziej zwiększamy naszą przewagę konkurencyjną, tym więcej wysokiej jakości miejsc pracy można stworzyć w Europie – podkreślił.

Jak twierdzą eksperci z think tanku Bruegel, celem Unii Europejskiej nie powinno być jedynie konkurowanie ze Stanami Zjednoczonymi. Wdrażane w ramach działań na rzecz klimatu regulacje powinny umożliwiać realizację szerszych celów, również w zakresie polityki zagranicznej i rozwojowej.

– Impuls dla Unii Europejskiej, aby zareagować na Inflation Reduction Act, która miała bardzo wyraźną dynamikę klimatyczną, jest okazją do przedstawienia nowych i zwiększonych ambicji. Jest to okazja do opowiedzenia historii wzrostu gospodarczego w całej Europie, nie tylko w niektórych bogatszych częściach zachodnich, ale na całym kontynencie. Unia musi mieć baczenie na koszty. Robimy to wszystko dla zielonego wzrostu i dekarbonizacji. Skupmy się na tym, a nie tylko na zdobywaniu kolejnych udziałów w rynku – stwierdził Domien Vangenechten, Senior Policy Advisor w think tanku E3G.

Polscy przedsiębiorcy też zyskają

Nowa regulacja unijna może stanowić ogromną szansę dla przedsiębiorców, którzy dostrzegają możliwość zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku. Paweł Lachman, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC uważa, że zyskać mogą też polscy przedsiębiorcy, warunkiem jest jednak odpowiednia reakcja rządu:

– Net-Zero Industry Act to szansa dla polskiego przemysłu, m.in. pomp ciepła. Jeśli nie podejmiemy tej rękawicy, to będzie duża strata, a na razie mamy brak jakiejkolwiek polityki przemysłowej. To poważny błąd. Warto, by rząd podpisał porozumienie z branżą pomp ciepła, tak jak to zrobili Niemcy: od roku wspierają producentów w zakresie badań i rozwoju, ale też wdrożeń. Zarówno wyzwanie, jak i szansa, są ogromne – twierdzi Lachman.

Giles Dickson, szef organizacji WindEurope ostrzega, że obecnie Europa nie dysponuje wystarczającą liczbą fabryk oraz infrastruktury, aby zaspokoić potrzeby kontynentu.

– Dane dotyczące zamówień na turbiny wiatrowe w 2022 roku powinny być sygnałem alarmowym: cele energetyczne i klimatyczne Europy są zagrożone, jeśli Unia Europejska nie zapewni atrakcyjnego otoczenia inwestycyjnego dla odnawialnych źródeł energii. Unia musi przeprowadzić reformę rynku energii elektrycznej i rozbudować swój łańcuch dostaw energii wiatrowej - obejmuje to inwestycje w fabryki, porty, statki, wykwalifikowanych pracowników i sieci – podkreśla Dickson.

Komisja Europejska zaprezentowała długo oczekiwany dokument Net-Zero Industry Act, mający wesprzeć rozwój ekologicznego przemysłu w Europie. Jak podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Unia Europejska potrzebuje odpowiednich regulacji, aby przyspieszyć przejście na czystą energię.

Europejska odpowiedź na amerykańskie wsparcie dla zielonego przemysłu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Zielone technologie
UNEP: potrzebujemy więcej inwestycji w działania przyjazne środowisku