Mało który polski przedsiębiorca ma tyle entuzjazmu dla odnawialnych źródeł energii, co szef Promet-Plastu – firmy produkującej artykuły medyczne w fabryce w Gaju Oławskim, między Wrocławiem a Opolem. Siedzibę fabryki widać z daleka – po strzelistych wiatrakach. Ale to dopiero początek, gdyż firma jest właściwie samowystarczalną energetyczną wyspą: produkuje energię z wiatru, słońca, we własnym elektrolizerze wytwarza zielony wodór, wybudowała bateryjne magazyny, a teraz szykuje kolejny wynalazek: kinetyczny magazyn energii.
Energetyczny Klaster Oławski, którego liderem jest Promet-Plast, wygrał konkurs na ten projekt, rywalizując z gigantami branży. – To będzie rewolucja w skali całego świata. Stworzyliśmy pierwszy na świecie magazyn hybrydowy, który jest magazynem energii, ale wykorzystującym wszystkie najprostsze rozwiązania. Tam nie ma litu, nie ma jonów, jest tylko beton, woda i energia odnawialna, czyli wiatr i słońce – cytuje prezesa firmy z Gaju Oławskiego portal gramwzielone.pl.
magazynów energii przyłączono na świecie w 2021 r.
Jeżewski zapewnia, że rozwiązanie – o ile zda egzamin – będzie doskonałym rozwiązaniem dla biznesu i miast. Choćby dlatego, że taki magazyn to olbrzymie pole do popisu dla architektów, którzy mogą nadać mu atrakcyjną wizualnie formę, dzięki czemu nie raziłby nawet w centrum nowoczesnej metropolii. A zgromadzone na 200 m wysokości budowli 120 tys. m sześc. wody wytwarzającej ciśnienie 20 barów i mogącej zapewnić energię dla 30 tys. domków jednorodzinnych przez siedem godzin. – Tak będzie wyglądać przyszłość, jeśli chodzi o magazynowanie energii i wykorzystanie OZE – zapewnia Jeżewski.
Rynek z wielką przyszłością
Z danych dostępnych na stronach internetowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że obecnie łączna moc zainstalowana w stacjonarnych bateryjnych magazynach energii w Polsce sięga ok. 32 MW. Do tego należałoby dodać jeszcze około siedmiu tys. przydomowych magazynów energii, współpracujących – jak się można domyślać – przede wszystkim z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi, o łącznej mocy 27,5 MW i pojemności ok. 55 MWh.