Aktualizacja: 22.11.2024 01:08 Publikacja: 20.09.2022 15:20
Foto: AdobeStock
Zespół, któremu przewodzi profesor Kotaro Sato z Tokyo Institute of Technology oraz naukowcy z Masami Kamigaito, stworzył optycznie aktywne polimery, które kontrolują masę cząsteczkową. Dokonali tego, łącząc dwie, wcześniej już istniejące techniki – żywą polimeryzację kationową i asymetryczną polimeryzację kationową.
Dzięki nowatorskiej technice, którą wynaleźli badacze, z sukcesem można wytwarzać polimery o wysokiej aktywności optycznej i kontrolowanej masie cząsteczkowej. „Bloki budulcowe polimerów, które znane zą jako monomery, pochodzą z różnych źródeł. Zespół wykorzystał benzofuran, prekursor polimerowego polibenzofuranu, który można wytwarzać z zasobów naturalnych, aby przetestować swoją nowatorską technikę” - czytamy w raporcie z badania.
Władze stanu Kalifornia pozwały koncern ExxonMobil. Chodzi między innymi o kampanie promujące zalety recyklingu, które wprowadzały konsumentów w błąd – twierdzą autorzy pozwu.
Naukowcy są zdania, że plastik o tej samej kompozycji degraduje się w różnym tempie w zależności od koloru. Tworzywa czerwone, niebieskie i zielone rozkładają się szybciej na mikroplastik, niż te o stonowanych kolorach – twierdzą autorzy badania z uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii.
Unia Europejska, która wypowiedziała wojnę plastikowi, nie poprzestanie na przepisach dotyczących nakrętek od butelek. Wygląda na to, że wkrótce kolejne zakazy mogą dotknąć między innymi lokale typu fast food.
Odpady plastikowe stanowią jedno z największych współczesnych wyzwań środowiskowych. Okazuje się, że globalnie ponad połowa tych zanieczyszczeń to zasługa zaledwie 56 firm. Które z koncernów produkują najwięcej tworzyw sztucznych?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dwie trzecie plastiku wyprodukowanego do dzisiaj od lat 50. ubiegłego wieku, zniknęło z obiegu stając się odpadem. Z tej masy, aż ponad trzy czwarte trafiło na składowiska lub do środowiska. Zatrzymanie tworzyw sztucznych z dala od środowiska naturalnego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ekologicznych.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Na dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie opublikowano propozycję tekstu dotyczącego nowego celu finansowania klimatycznego (NCQG). Eksperci mówią o „iluzji postępu”, a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomina, że czas ucieka.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Najnowszy raport o stanie kriosfery ujawnia, że bez redukcji emisji do 2100 roku poziom morza może wzrosnąć o jeden metr, co przyniesie fatalne i nieodwracalne konsekwencje dla miliardów ludzi.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas