Zespół, któremu przewodzi profesor Kotaro Sato z Tokyo Institute of Technology oraz naukowcy z Masami Kamigaito, stworzył optycznie aktywne polimery, które kontrolują masę cząsteczkową. Dokonali tego, łącząc dwie, wcześniej już istniejące techniki – żywą polimeryzację kationową i asymetryczną polimeryzację kationową.  

Czytaj więcej

Biznes nie chce odejść od plastiku. Wyniki śledztwa DW

Dzięki nowatorskiej technice, którą wynaleźli badacze, z sukcesem można wytwarzać polimery o wysokiej aktywności optycznej i kontrolowanej masie cząsteczkowej. „Bloki budulcowe polimerów, które znane zą jako monomery, pochodzą z różnych źródeł. Zespół wykorzystał benzofuran, prekursor polimerowego polibenzofuranu, który można wytwarzać z zasobów naturalnych, aby przetestować swoją nowatorską technikę” - czytamy w raporcie z badania. 

Oznacza to tyle, że dzięki wysokiemu poziomowi przezroczystości oraz wysokiej temperaturze zeszklenia, benzofuran może wytwarzać sztywne polimery oraz można poddać go recyklingowi chemicznemu. Dzięki wysokiej temperaturze zeszklenia polimer ten może wytrzymać niezwykle wysokie temperatury, nie tracąc jednocześnie swojego sztywnego kształtu. Benzofuran można zatem wykorzystać do wytwarzania przezroczystych tworzyw termoplastycznych.

Badacze podkreślają, że nowa technika polimeryzacji pozwoliła kontrolować chiralność i masę cząsteczkową polibenzofuranu, dzięki czemu uzyskano nowe optycznie aktywne materiały polimerowe. Jak zaznaczyli naukowcy, oczekują, że dzięki badaniom będzie można tworzyć nowe, funkcjonalne materiały polimerowe. Mają nadzieję, że polibenzofuran rozwinie się w nową substancję – żaroodporną żywicę o działaniu optycznym – która będzie miała szeroki zakres zastosowań. Może ona zostać wykorzystana między innymi do produkcji produktów, których używamy na co dzień – plastikowych pojemników i opakowań czy walizek.

Czytaj więcej

Eko-rewolucja w Czechach. Koniec z plastikowymi jednorazówkami

Co więcej, struktura polibenzofuranu, którego nie stosuje się obecne przy takich produktach, jest dużo sztywniejsza niż przy innych substancjach, które są powszechnie wykorzystywane. Wyższa jest również jego temperatura zeszklenia. Badacze uważają, że substancja może zająć w przyszłości miejsce klasycznego plastiku oraz, że mogą być z niej robione przezroczyste, żaroodporne i przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne.