Partnerzy

Eksperckie rozmowy na szczycie i mocne słowa Rzecznika MŚP na śniadaniu prasowym – TOGETAIR 2024 trwa!

Dziś kolejny dzień V Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, którego tegoroczna edycja odbywa się w prestiżowej przestrzeni Varso Place w Warszawie. Po śniadaniu prasowym poprzedzającym rozmowy na trzech tematycznych scenach, nadszedł czas na otwarcie sceny głównej CLIMATE CARE. Uczestniczyli w nim Krzysztof Gawkowski, Wicepremier, Minister Cyfryzacji oraz Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP, a także – w roli prowadzącego – Przemysław Białkowski.

Oglądaj na żywo. Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 w Warszawie

Czy niewielkie kroki mogą prowadzić do wielkich zmian? V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 jest doskonałym przykładem, że to możliwe. Kolejna edycja zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczny dwudniowy kongres odbędzie się już 22-23 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Dwudniowe wydarzenie odbędzie się już 22-23 kwietnia w najwyższym europejskim budynku VARSO PLACE/VARSO TOWER w Warszawie. Jakie tematy tym razem podejmą eksperci ze świata ekologii, biznesu i zrównoważonej transformacji?

Sondaż: Polacy chcą płacić więcej, by ratować klimat, ale stawiają jeden warunek

Globalne badanie pokazuje wysoki poziom świadomości klimatycznej mieszkańców w 125 krajach na świecie. Zdecydowana większość badanych deklaruje gotowość do walki ze zmianami klimatu. Polacy też, ale na jedno pytanie odpowiadamy inaczej niż pozostałe państwa w Europie.

Nowe dane na temat marnowania żywności na świecie. Kto wyrzuca najwięcej?

Nowy raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) wykazał ogromną skalę marnowania żywności na świecie. Z raportu organizacji wynika, że co roku na śmietnik trafia ponad miliard ton żywności.

Od czego zależy jakość snu? Nowe ustalenia naukowców. Badanie objęło 18 krajów

Bliski kontakt z naturą wiąże się z szeregiem korzyści dla organizmu, m.in. redukcją poziomu stresu. Nowe badanie wykazało, że mieszkanie przy ulicy obfitującej w zieleń zapewnia lepszą jakość snu.

Dieta planetarna może opóźnić zmiany klimatyczne o 15 lat. Na czym polega?

Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) odkryli, że ograniczenie ilości produktów odzwierzęcych w diecie pomogłoby w odsunięciu przekroczenia progu 1,5°C o 10-15 lat.

Jakie potrawy najczęściej wyrzucamy w święta? Na czele ulubiony polski przysmak

Eksperci są zdania, że w obliczu kryzysu klimatycznego marnowanie żywności jest niezwykle istotną problemem, ale na świecie co roku do kosza trafia 1,3 mld ton jedzenia nadającego się do spożycia. Podobnie jest w święta. Jakie potrawy wyrzucamy najczęściej?

ONZ ignoruje konieczność ograniczenia spożycia mięsa. Eksperci: „Zdumiewające”

Naukowcy skrytykowali pierwszą z trzech części planu działania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zarzucając jej autorom bagatelizowanie wpływu produkcji mięsa i nabiału na klimat oraz pominięcie rozwiązań, takich jak zastąpienie produktów odzwierzęcych białkiem pochodzenia roślinnego.

Eksperci z Harvardu: produkcję mięsa trzeba ograniczyć dla dobra klimatu

Autorzy badania nie mają wątpliwości, że do końca dekady emisje sektora hodowli zwierząt muszą zostać ograniczone o połowę, a największy wysiłek w tym zakresie powinny zrobić kraje o wysokich i średnich dochodach.

Francja idzie na wojnę z „szybką modą”. Zakaz reklamy oraz opłaty

Francuski parlament przyjął projekt ustawy, która ma pomóc w ograniczeniu popularności tzw. szybkiej mody, czyli masowej produkcji tanich ubrań, głównie z tworzyw sztucznych. Paryż chce obłożyć producentów tanich ubrań dodatkowymi opłatami.

Te dane to zimny prysznic dla Niemców. Nowe wytyczne dotyczące diety „eko”

Według nowych rekomendacji Niemieckiego Stowarzyszenie ds. Żywienia, Niemcy powinni drastycznie ograniczyć spożycie mięsa i zastąpić je produktami roślinnymi. Zmiana diety w Niemczech przebiega jednak bardzo powoli.

Wielkopolska nie chce węgla. Pierwsze polskie województwo w globalnej koalicji

Wielkopolska to pierwsze województwo w Polsce, które przystąpiło do Powering Past Coal Alliance (PPCA), koalicji zrzeszającej ponad 180 krajów, samorządów lokalnych i firm działających na rzecz przyspieszenia sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Francja mogłaby osiągnąć cele klimatyczne. Na drodze stoi jednak miłość do mięsa

Gdyby mieszkańcy Francji zmniejszyli o połowę spożycie mięsa, ten kraj bez problemu osiągnąłby swoje cele klimatyczne – twierdzą autorzy nowego raportu. Byłoby to również korzystne dla zdrowia Francuzów, którzy jedzą zdecydowanie więcej mięsa niż zalecają naukowcy.

Mikroplastikiem odżywiają się nawet nienarodzone dzieci. „Nie zatrzymamy tego”

Eksperci z University of New Mexico alarmują, że zanieczyszczenie plastikiem środowiska wciąż rośnie, co oznacza, że będziemy coraz bardziej narażeni na wpływ tych mikrocząsteczek na nasze zdrowie. Najnowsze badanie pokazuje, że dzieci mogą chłonąć mikroplastik jeszcze przed urodzeniem.

Nadchodzi fala zachorowań na raka. Jakość powietrza jednym z winowajców

Do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowań na nowotworzy wzrośnie o ponad 70 procent w stosunku do roku 2022 – prognozuje WHO. To nie tylko skutek palenia papierosów, spożywania alkoholu czy otyłości, ale też rosnącego zanieczyszczenia powietrza na świecie.

Ile najbiedniejsze kraje zapłacą za adaptację do zmian klimatu? Padła kwota

Dostosowanie do zmian klimatu będzie wydatkiem dla każdego z państw świata. Ile do 2030 roku będą musiały zapłacić najbiedniejsze kraje świata? Muchtar Babajew, przewodniczący tegorocznego szczytu klimatycznego COP29, podał kwotę, którą będą musiały wydać państwa rozwijające się.

Jaka dieta jest najlepsza dla zachowania zdrowia? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Jaka dieta pozwala jak najdłużej zachować zdrowie fizyczne i psychiczne? Nowe badanie pozwala lepiej zrozumieć, jakiego rodzaju białka potrzebuje ludzki organizm, by zdrowo się starzeć.

Mięso zacznie znikać z naszych talerzy. Tego wymaga walka ze zmianami klimatu

Transformacja rolnictwa idzie jak po grudzie nawet w Unii Europejskiej, ale świat zaczyna dostrzegać problem, który stwarza rolnictwo. Ofiarą zmian padnie nasze zamiłowanie do jedzenia mięsa. Kiedy? Jak najszybciej, jeśli chcemy zapobiec katastrofie.