Europa ociepla się w zastraszającym tempie

Nowy raport Copernicus Climate Change Service (C3S) nie pozostawia złudzeń – wskazuje, iż temperatury na naszym kontynencie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie. Średnia temperatura jest wyższa od normy o przeszło 2,3 st. Celsjusza, porównując dane z lat 1850-1900.

Publikacja: 19.06.2023 13:25

Temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie.

Temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie.

Foto: AdobeStock

Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Czytaj więcej

Tegoroczna zima była drugą najcieplejszą w historii Europy

Europa ociepla się w zastraszającym tempie

Jak poinformowała  w poniedziałek agencja AFP,  powołując się na Copernicus Climate Change Service, temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie. Według unijnego serwisu, średnia temperatura jest wyższa od normy o przeszło 2,3 st. Celsjusza, porównując dane z lat 1850-1900.

Według raportu C3S Europa powinna przygotować się na jeszcze bardziej "śmiercionośne fale upałów wywołane zmianami klimatycznymi".

Ekstremalne upały, niszcząca plony susza, rekordowe temperatury powierzchni mórz i bezprecedensowe topnienie lodowców – to tylko niektóre z tragicznych skutków globalnego ocieplenia, przed którymi ostrzega Copernicus Climate Change Service.

Czytaj więcej

Rekordowo wysokie temperatury w Polsce. Cieplej zimą nie było od dawna

Druga najcieplejsza zima w historii Europy

Wcześniej w opublikowanych przez Copernicus Climate Change Service raportach z badań naukowcy ostrzegali, że mamy za sobą drugą najcieplejszą zimę w historii Europy. Eksperci podkreślali, że rekordowe temperatury w styczniu i lutym będą miały poważne konsekwencje, szczególnie w nadchodzących miesiącach. "Należy przygotować się na suszę" – wskazywali.

Średnia temperatura w Europie od grudnia do lutego była aż o 1,4 st. Cel. wyższa od średniej z lat 1991-2020 dla sezonu zimowego. Jak zaznaczali badacze, pod koniec grudnia i na początku stycznia, Europa doświadczyła zimowej fali upałów. Odnotowano wówczas rekordowo wysokie temperatury zimowe w niemal wszystkich krajach kontynentu. 2 stycznia w Europie pobito setki rekordów temperatury. W szwajcarskim mieście Altdorf termometry wskazały 19,2 st. Cel. – to najwyższa temperatura w historii pomiarów w tym miejscu.

Temperatury były szczególnie wysokie w Europie wschodniej i na północy krajów nordyckich. Podczas gdy uogólnione temperatury były powyżej normy, w niektórych regionach kontynentu były one poniżej średniej – chodzi między innymi o część Rosji i Grenlandii.

Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Planeta
Warstwa ochronna Ziemi się regeneruje. Przełomowe badania dotyczące Antarktydy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście