Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Czytaj więcej
Jak wynika z nowo opublikowanych badań, tegoroczna zima jest drugą najcieplejszą w długiej historii Europy. Zdaniem ekspertów rekordowe temperatury mogą mieć katastrofalne skutki.
Europa ociepla się w zastraszającym tempie
Jak poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na Copernicus Climate Change Service, temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie. Według unijnego serwisu, średnia temperatura jest wyższa od normy o przeszło 2,3 st. Celsjusza, porównując dane z lat 1850-1900.
Według raportu C3S Europa powinna przygotować się na jeszcze bardziej "śmiercionośne fale upałów wywołane zmianami klimatycznymi".
Ekstremalne upały, niszcząca plony susza, rekordowe temperatury powierzchni mórz i bezprecedensowe topnienie lodowców – to tylko niektóre z tragicznych skutków globalnego ocieplenia, przed którymi ostrzega Copernicus Climate Change Service.