Historyczna fala upałów w środku zimy w Europie

Nowy rok rozpoczął się od nieoczekiwanie wysokich temperatur w wielu krajach europejskich, a co najmniej w siedmiu z nich (w tym Polsce) padły nowe rekordy styczniowych temperatur.

Publikacja: 04.01.2023 13:36

Historyczna fala upałów w środku zimy w Europie

Foto: Adobe Stock

Sylwestrowy weekend okazał się być zaskakująco ciepły w wielu miejscach Europy. Jeden z satelitów unijnego programu Copernicus, Sentinel-2, zrobił 1 stycznia zdjęcie szwajcarskiego miasta Altdorf, znajdującego się w pobliżu ośrodków narciarskich, w którym odnotowano temperaturę 19,2°C. Pierwszej nocy nowego roku słupek rtęci w tym mieście nie pokazał temperatury niższej niż 16,1°C. Nowy rekord przebił najwyższą dotychczas temperaturę odnotowaną w 1864 roku. Altdorf nie jest wyjątkiem – początek stycznia przyniósł szereg rekordów najcieplejszych historycznie dni w styczniu.

"Setki rekordów temperatury zostały pobite, a w wielu miastach na całym kontynencie panowały letnie temperatury" – czytamy na stronie internetowej programu Copernicus.

Czytaj więcej

Rekordowo wysokie temperatury w Polsce. Cieplej zimą nie było od dawna

W czeskim Javorniku temperatura sięgnęła 19,6°C, w Niderlandach 16,9°C (Eindhoven), a białoruskie miasto Visokaye odnotowało 16,4°C. W duńskim mieście Abed zarejestrowano 12,6°C, w łotewskim Daugavpils 11,1°C, a w litewskim Marijampolu 14,6°C. W Polsce najwyższą temperaturę odnotowano w Korbielowie (19°C), ale swój styczniowy rekord o 5°C pobiła również Warszawa, gdzie słupki rtęci sięgnęły w Sylwestra 18,9°C.

Anomalie pogodowe odnotowano w wielu krajach na świecie. W Niemczech temperatury sięgały 19,4°C, w północnej Hiszpanii (Bilbao) termometr pokazał 25,1°C, we Francji aż 113 miast odnotowało nowe rekordy styczniowych temperatur, a najcieplej było w Trois Ville (24,9°C).

Dane opublikował na swoim profilu na Twitterze Maximiliano Herrera, klimatolog i historyk pogody. Cytowany przez Washington Post, powiedział, że to bezprecedensowe, „najbardziej ekstremalne zdarzenie, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w europejskiej klimatologii”.

Wyjątkowo ciepła zima następuje po najgorętszym w historii Europy lecie, obfitującym w susze oraz śmiertelne fale upałów. Było to drugie z rzędu lato przynoszące rekordowe temperatury na kontynencie. Jak poinformował Copernicus Climate Change Service (C3S), najwyższe w historii letnie temperatury w Europie odnotowano od czerwca do sierpnia.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?