IPCC: pogłębiające się zmiany klimatu to zagrożenie dla ludzi oraz planety

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował dziś raport II grupy roboczej, dotyczący wpływu klimatu na regiony świata oraz adaptacji.

Publikacja: 28.02.2022 13:32

IPCC: pogłębiające się zmiany klimatu to zagrożenie dla ludzi oraz planety

Foto: Adobe Stock

Najnowszy raport IPCC nie budzi wątpliwości: wywołane przez człowieka zmiany klimatu zakłócają funkcjonowanie przyrody i destabilizują życie miliardów ludzi na całym świecie. Największe straty grożą tym, którzy już teraz najgorzej sobie z nimi radzą.

Naukowcy oceniają, że zebrane dowody nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że pogłębiające się zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla ludzi oraz planety. Podkreślają też, że antropogeniczne ocieplenie klimatu szkodzi ludziom już od dekad a w wyniku zmian klimatu wywołanych emisją gazów cieplarnianych przez człowieka ekstremalne zjawiska, takie jak upały, ulewne deszcze, susze czy pożary przybierają na częstotliwości oraz intensywności.

„Ten raport jest strasznym ostrzeżeniem przed konsekwencjami braku działania” – powiedział Hoesung Lee, przewodniczący IPCC. „Pokazuje, że zmiany klimatyczne są poważnym i narastającym zagrożeniem dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowego planety. Nasze dzisiejsze działania będą kształtować sposób, w jaki ludzie przystosowują się, a przyroda reaguje na rosnący klimat ryzyka. "

Czytaj więcej

IPCC: Zmiana klimatu winą człowieka

Raport podkreśla, że obecnie nawet w sytuacji podjęcia niezwłocznych działań ograniczających globalne ocieplenie do 1,5°C, choć znacznie zmniejszyłoby to prognozowane straty i szkody, to jednak nie wykluczyłoby ich zupełnie.

Naukowcy wskazali, że nie ma wątpliwości, iż zmiany klimatyczne powodują szereg szkód oraz zniszczeń w różnych sektorach, takich jak rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo oraz turystyka, wpływając również negatywnie na wydajność pracy ludzi pracujących na zewnątrz. Są też wyjątkowo niekorzystne dla produkcji żywności, środowiska oraz gospodarki, znacząco ograniczając jej wzrost. Udowodniono również ich negatywny wpływ na zdrowie ludzi oraz fakt, że prowadzą nawet do śmierci.

Raport uwzględnia dane dla wszystkich regionów, zawiera więc także prognozy dla Polski. Naukowcy oszacowali, że przy utrzymującym się wysokim poziomie emisji gazów cieplarnianych, liczba osób umierających rocznie z powodu upałów może wzrosnąć w Polsce trzykrotnie do 2050 roku. Będziemy też coraz bardziej narażeni na susze, a do 2100 roku aż 15 mln ludzi w Polsce doświadczy niedoborów wody. Ocieplający się klimat doprowadzi też do wzrostu ryzyka powodzi przybrzeżnych. Obecnie w kraju narażonych na to zjawisko osób jest obecnie ok. 210 tys. osób, szacuje się jednak, że do końca wieku liczba ta może wzrosnąć nawet do 270 tys.

Jak zauważa Christiana Figueres, była sekretarz generalna UNFCCC i autorka książki “Przyszłość zależy od nas”, raport IPCC to „syrena alarmowa kryzysu klimatycznego”.

„Najnowszy raport przypomina, że porażka w ograniczaniu emisji prowadzi do niszczących skutków zdrowotnych, gospodarczych i społecznych na całym świecie. Raport przypomina jednak również, że możemy to zmienić. Możemy zapobiec ekstremalnym zjawiskom pogodowym, klęskom głodu, problemom zdrowotnym i wielu innym oraz chronić się przed nimi, ograniczając emisje i inwestując w strategie adaptacyjne. Wnioski naukowe są dobrze znane – rozwiązania również. To od nas zależy, jak będzie wyglądać przyszłość.” – uważa Figueres.

„Nasza ocena jasno pokazuje, że stawienie czoła wszystkim tym różnym wyzwaniom angażuje wszystkich – rządy, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie – współpracując również w celu nadania priorytetu redukcji ryzyka jako sprawiedliwość i sprawiedliwość, w podejmowaniu decyzji i inwestycjach. W ten sposób można pogodzić różne interesy, wartości i światopoglądy. Łącząc naukowe i technologiczne know-how oraz rdzenną i lokalną wiedzę, rozwiązania będą bardziej efektywny. Brak osiągnięcia odpornego na zmianę klimatu i zrównoważonego rozwoju spowoduje niepewną przyszłość dla ludzi i przyrody” – podkreśla współprzewodnicząca grupy roboczej II IPCC Debra Roberts.

Raport Grupy Roboczej II jest drugą częścią Szóstego Raportu Oceniającego IPCC (AR6), który zostanie ukończony w tym roku.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?