Armia rybaków wróciła do połowów. Natura zagrożona

Moratorium na połowy na Morzu Południowochińskim zakończyło się w poniedziałek, a tysiące łodzi rybackich wypłynęło już na otwarte wody. Coroczny, trwający 3,5 miesiąca zakaz połowów ma pomóc chronić morski ekosystem, czy jest to jednak wystarczające rozwiązanie?

Publikacja: 20.08.2021 10:29

Armia rybaków wróciła do połowów. Natura zagrożona

Foto: Bloomberg

Zakaz połowów jest przez Chiny ogłaszany od 1999 roku i obowiązuje od 1 maja do 16 sierpnia. Ocenia się, że w tym roku szczególnie zaangażowano się w kontrolę nad przestrzeganiem zakazu, wykorzystując szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jak podaje agencja Xinhua, korzystano m.in. z satelitowego pozycjonowania oraz nadzoru wideo.

Czytaj także: Zmiany klimatyczne wysysają tlen z jezior w Europie

Powodem wprowadzenia moratorium były malejące w zastraszającym tempie zasoby rybne i chęć ochrony bioróżnorodności i ekosystemów. Szacuje się, że od lat 50. ubiegłego wieku zmniejszyły się nawet o 95 proc. Jedynie w ciągu ostatnich dwudziestu lat intensywność połowów wzrosła do tego stopnia, że ilość ryb w Morzu Południowochińskim zmalała nawet o 75 proc. Co gorsza, kurczą się nie tylko zasoby ryb, ale również ich siedliska. W ciągu minionych 10 lat o 16 proc. skurczyły się rafy koralowe, za co winę ponoszą przede wszystkim złe praktyki. Zbiory gigantycznych małży, pogłębianie i budowanie sztucznych wysp odpowiada za zniszczenie ponad 160 kilometrów kwadratowych raf koralowych.

Do pogarszającej się sytuacji przyczynia się również niewystarczające egzekwowanie przepisów prawa morskiego w krajach przybrzeżnych. Nielegalne połowy stanowią wciąż bardzo częste zjawisko, które dodatkowo przyspieszają wyczerpywanie się zasobów rybnych.

Zakazu połowów nie respektują niektóre skonfliktowane z Chinami kraje przybrzeżne, takie jak Wietnam czy Filipiny. Ich władze na przestrzeni lat otwarcie zachęcały swoich rybaków do kontynuowania połowów na spornych obszarach. Chiny zgłaszają pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w skład których należą też wody należące w świetle prawa międzynarodowego do Filipin, Wietnamu, Malezji i Brunei.

Jak informuje agencja Xinhua, w trakcie tegorocznego moratorium morskie organy ścigania w prowincji Guangdong w południowych Chinach wysłały statki na 5605 wypraw patrolowych. Przyjęto zgłoszenia dotyczące 1768 przypadków naruszeń, skonfiskowano 1691 nielegalnych statków rybackich i 630 tysięcy metrów kwadratowych sieci rybackich.

Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planeta
„Zima stulecia” u sąsiada Rosji. Miliony zwierząt padły z powodu mrozu