Ważny prąd morski zanika. Katastrofa dla pogody

Naukowcy odkryli jeden z największych na świecie systemów cyrkulacji oceanicznej, doznał w ciągu ostatniego wieku „niemal całkowitej utraty stabilności”.

Publikacja: 11.08.2021 11:25

Ważny prąd morski zanika. Katastrofa dla pogody

Foto: Adobe Stock

Według badania opublikowanego niedawno w Nature Climate Change, zmiana klimatu może w ogromnym stopniu wpływać na funkcjonowanie Prądu Zatokowego. To jeden z najważniejszych systemów prądów oceanicznych, regulujących klimat na północnej półkuli.

Czytaj także: Cyrkulacja w Atlantyku słabnie. Jakie będą konsekwencje?

Naukowcy odkryli, że AMOC, jeden z największych na świecie systemów cyrkulacji oceanicznej, doznał w ciągu ostatniego wieku „niemal całkowitej utraty stabilności”. Transportowanie przez niego ciepłej, słonej wody na północ i zimnej wody na południe znacznie się osłabiło, co powinno wzbudzić niepokój. Obecnie jest najsłabszy od ponad tysiąca lat i prognozuje się, że może zmierzać w kierunku całkowitego załamania.

„Wykazałem, że to stopniowe spowolnienie systemu cyrkulacji wiąże się z utratą stabilności i przybliża do punktu krytycznego, w którym nastąpi nagłe przejście do znacznie wolniejszego stanu” – powiedział jeden z autorów badania, Niklas Boers.

Załamanie się AMOCa mogłoby mieć katastrofalny wpływ na globalne systemy pogodowe. Poziomy mórz na Atlantyku podniosłyby się, na półkuli północnej wystąpiłoby większe ochłodzenie oraz silniejsze burze. Z kolei w Afryce, Ameryce Południowej oraz Indiach mogłoby dojść do poważnego zakłócenia opadów deszczu, co mogłoby doprowadzić do gorszych upraw.

Według Boersa, załamanie AMOCa nastąpi krótko po przekroczeniu punktu krytycznego. „Odkrycia potwierdzają, że spadek AMOCa nie jest tylko wahaniem lub liniową reakcją na rosnące temperatury, ale prawdopodobnie oznacza zbliżanie się do krytycznego progu, powyżej którego system cyrkulacji może się załamać” – powiedział Boers.

Jak wynika z wcześniejszych badań, Prąd Zatokowy może ulec osłabieniu nawet o 45 proc. do końca wieku. To zaś może doprowadzić niebezpiecznie blisko punktu krytycznego. Boers uważa jednak, że punkt krytyczny może nastąpić szybciej, niż wynika to z wcześniejszych badań.

„Nie spodziewałem się, że nadmierne ilości słodkiej wody dodanej w ciągu ostatniego stulecia wywołają już taką reakcję w zawracaniu obiegu” – powiedział. „Zamierzamy jak najszybciej porównać nasze modele z przedstawionymi dowodami obserwacyjnymi, aby ocenić, jak daleko lub jak blisko krytycznego progu naprawdę znajduje się AMOC”.

Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planeta
„Zima stulecia” u sąsiada Rosji. Miliony zwierząt padły z powodu mrozu