Tak wynika z ogłoszonego właśnie przez ministerstwo rolnictwa Francji. komunikatu. Resort podał, że zła pogoda, mróz i choroby mocno uderzyły we francuskich producentów wina. Oczekuje się, że produkcja będzie na historycznie niskim poziomie. Ministerstwo prognozuje, że w 2021 r. francuscy producenci wytworzą od 32,6 mln do 35,6 mln hektolitrów wina, tj. o ok. 1/3 mniej niż w minionych latach.
Katastrofa początku stulecia
Wiosenne przymrozki z kwietnia poważnie ograniczyły produkcję. jak wskazuje minister rolnictwa Julien Denormandie prawie wszystkie obszary uprawy winorośli były dotknięte niską temperaturą o różnym natężeniu, w zależności od odmiany winorośli lub obszaru uprawy.
– Morele, winorośle, brzoskwinie, wiśnie, gruszki – te uprawy szczególnie ucierpiały z powodu przymrozków – powiedział minister, wskazując na najgorszą agronomiczną katastrofę początku stulecia.
Mokra i chłodna pogoda w lipcu również wpłynie na spadek produkcji. W centrum kraju, na południowym zachodzie; w Prowansji i Dolinie Rodanu kwitnienie odbywało się w wilgotnych i chłodnych warunkach klimatycznych, prowadząc do opadania kwiatów i młodych owoców. Pogoda sprzyjała również pojawianiu się chorób, takich jak mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy. Pierwsza jest jedną z głównych chorób, powoduje deformację pędów, wąsów i kępek lub przedwczesne opadanie liści. Ocena strat związanych z tymi chorobami zostanie przedstawiona w kolejnych prognozach ministerstwa rolnictwa.
W Polsce też problem
Także polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda wskazał ostatnio, że zmiany klimatu powodują coraz więcej strat w rolnictwie. Polski resort chce pomóc rolnikom i ogłosił filary tej pomocy. – ma to być pomoc w opłaceniu bieżących składek ubezpieczenia, niskooprocentowane kredyty i odroczenie płatności.