Reklama
Rozwiń

Badania pokazują, że zwierzęta zaczęły kurczyć się od upałów

Amerykański ornitolog przez 40 lat próbował ustalić przyczyny, dla których ptaki giną rozbijając się o chicagowskie wieżowce. Dzięki jego pracy udało się dostrzec też niepokojącą zależność między ocieplaniem klimatu a rozmiarem zwierząt.

Publikacja: 08.07.2021 11:25

Badania pokazują, że zwierzęta zaczęły kurczyć się od upałów

Foto: Joshua J. Cotten/ Unsplash

Konsekwencje zmian klimatycznych coraz mocniej dotykają świata zwierząt. Rosnące temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii i pasożytów, które szybciej się rozmnażają i łatwiej rozprzestrzeniają, zagrażając bioróżnorodności. O tym, jaką krzywdę zwierzętom może wyrządzić gwałtownie ocieplający się klimat, przekonali się niedawno biolodzy w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie szacuje się, że fala potężnych upałów mogła doprowadzić do śmierci nawet miliarda zwierząt.

Naukowcy odkryli także kolejną, niepokojącą konsekwencję katastrofy klimatycznej: ingeruje w rozmiary ciała zwierząt, od zimnokrwistych żab po ciepłokrwiste ssaki. Zmiany te mogą poważnie zagrażać niektórym gatunkom, części z nich grożąc wyginięciem. Jak się bowiem okazuje, w miarę ocieplania się klimatu, wielkość ptasich ciał kurczy się, a rozpiętość ich skrzydeł rośnie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Planeta
Globalny budżet węglowy bliski wyczerpania. „Klimat płonie”
Planeta
W Polsce rośnie lęk przed zmianami klimatu. Wierzymy, że rząd nas ochroni
Planeta
Europę opanowuje fala upałów, a Polska zaczyna oszczędzać wodę
Planeta
Nadchodzi klimatyczna „nowa normalność”. Eksperci o fali upałów, susz i pożarów
Planeta
Rekordowe upały na Grenlandii. Lądolód topnieje szybciej niż kiedykolwiek