Ocieplanie wód sprzyja rozwojowi ameb żywiących się mózgiem

Infekcję amebą Naegleria fowler od 1962 roku przeżyły tylko cztery osoby. Tymczasem globalne ocieplenie przyspiesza pojawianie się pierwotniaka na obszarach, na których do tej pory go nie zaobserwowano.

Publikacja: 04.06.2021 12:27

Ocieplanie wód sprzyja rozwojowi ameb żywiących się mózgiem

Foto: CDC/ Wikimedia Commons

Naukowcy przestrzegają przed kolejnymi, groźnymi konsekwencjami ocieplania się klimatu. Ocieplanie się wód może przenosić zagrażające życiu patogeny, takie jak żywiące się mózgiem ameby Naegleria fowler czy mięsożerne bakterie Vibrio vulnificus. W coraz cieplejszych wodach patogeny nie tylko łatwiej się przenoszą, ale też szybciej rozmnażają i rozwijają.

Naegleria fowleri jest wyjątkowo trudna w leczeniu – gdy dostanie się do mózgu, wywołuje objawy zapalenia opon mózgowych, a w tym stadium często jest już za późno, by uratować pacjenta. Z kolei infekcje Vibrio vulnificus mogą prowadzić do martwiczego zapalenia powięzi, ciężkiej infekcji, w której obumiera ciało otaczające otwartą ranę.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Planeta
Rok 2024 był fatalny dla klimatu. Eksperci: 2025 może być jeszcze gorszy
Planeta
Nieustanne fale upałów: Eksperci o „prognozie pogody” dla przyszłych pokoleń
Planeta
99-letni David Attenborough pokazał swój nowy film. „To przesłanie jego życia”
Planeta
Brytyjczycy spróbują zasłonić słońce. Nowa broń w walce ze zmianami klimatu
Planeta
Polska zużyła już roczny budżet zasobów naturalnych. Zaczynamy życie na kredyt