Efekt zmian klimatu: pizzly, czyli niedźwiedź-hybryda

Topnienie arktycznych lodów oznacza dla zwierząt uprawę terenów łowieckich. O kurczące się zasoby żywności niedźwiedzie arktyczne musza dziś walczyć z pizzly – swoimi potomkami, których po 15 latach od pierwszej obserwacji pojawia się coraz więcej.

Publikacja: 29.04.2021 14:56

Efekt zmian klimatu: pizzly, czyli niedźwiedź-hybryda

Foto: Corradox/ Wikimedia Commons

Globalne ocieplenie stworzyło warunki do powstania hybrydy, zwanej pizzly – potomka niedźwiedzia polarnego i grizzly. Te rzadkie hybrydy zostały po raz pierwszy zaobserwowane na wolności w 2006 roku w okolicy Idaho. Pizzly mają z reguły białą sierść o brązowawym odcieniu i nosy będące skrzyżowaniem nosów niedźwiedzia polarnego i grizzly.

Przez rosnące temperatury niedźwiedzie polarne zmuszone są poszukiwać pożywienie coraz dalej, swoje zasięgi poszerzają również niedźwiedzie grizzly, co powoduje, że oba gatunki coraz częściej się spotykają.  Naukowcy szacują, że populacja pizzly będzie rosła, zwłaszcza, że mogą sprawniej niż ich rodzice pozyskiwać pożywienie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Planeta
Rok 2024 był fatalny dla klimatu. Eksperci: 2025 może być jeszcze gorszy
Planeta
Nieustanne fale upałów: Eksperci o „prognozie pogody” dla przyszłych pokoleń
Planeta
99-letni David Attenborough pokazał swój nowy film. „To przesłanie jego życia”
Planeta
Brytyjczycy spróbują zasłonić słońce. Nowa broń w walce ze zmianami klimatu
Planeta
Polska zużyła już roczny budżet zasobów naturalnych. Zaczynamy życie na kredyt