Van der Hoeven – współzałożyciel holenderskiej firmy Weather Makers – wierzy, że ponowne zazielenienie Synaju jest możliwe i stanowi ważny krok w stronę odbudowy kolejnych terenów, zniszczonych przez zmiany klimatyczne oraz ingerencję człowieka. Według Weather Makers, przywrócenie przyrody i obniżenie temperatury na półwyspie może przynieść więcej wilgoci do regionu oraz wywrzeć pozytywny wpływ na większe systemy, które powodują ekstremalne warunki pogodowe w rejonie Morza Śródziemnego i Oceanu Indyjskiego.

Czytaj też: Jeszcze nigdy w historii ludzkości wody nie było tak mało

Firma opracowała 5 najważniejszych punktów odbudowy ekosystemów na Synaju. Przede wszystkim – regeneracja jeziora Bardawil – laguny, której głębokość sięgała kiedyś 40 metrów, a obecnie spłyciła się do 1,5 metra. Autorzy projektu zamierzają je pogłębić i dotrzeć do torfu, mułu, piasku i innych osadów, dokonać segregacji i wykorzystać surowce zgodnie z przeznaczeniem, w zależności od potencjału organicznego. Chcą też przywrócić ekosystem morski i populację ryb i w tym celu planują zwiększenie wymiany wody z Morzem Śródziemnym poprzez stymulację pływów. Następnie zamierzają okolicach jeziora przywrócić historyczne mokradła, co przyciągnie migrujące ptaki i dodatkowo wzmocni ekosystem morski.

Największym wyzwaniem, z uwagi na niedobór wody, wydaje się być zazielenienie pustyni. Tu jednak pomocne mają być siatki przeciwmgielne, które można wykorzystać na większych wysokościach do zbierania tzw. deszczu poziomego, czyli świeżej wody z powietrza. Magazynowanie dostępnej wody miałoby się odbywać przy wykorzystaniu małych grobli i tam z materiału gliniastego pozyskanego przy pogłębianiu jeziora – dodatkową korzyścią miałoby być złagodzenie gwałtownych powodzi w pobliskim mieście El Arish. Bardzo istotne jest też przywrócenie naturalnego obiegu wody – jak twierdzą autorzy projektu, zrównoważone parowanie, zbieranie wody i tempo infiltracji przez wzrost roślinności poprawią lokalne warunki klimatyczne i obniżą panujące na półwyspie temperatury.

Weather Makers zdają sobie sprawę, że realizacja ich ambitnego planu będzie wymagać ogromnego wsparcia i współpracy, zwłaszcza ze strony społeczności lokalnej, są jednak pełni optymizmu i wiary w swój projekt. „Jeśli ktoś wątpi, czy Synaj może się ponownie zazielenić” – powiedział Van der Hoeven – „to trzeba zrozumieć, że lądowanie na Księżycu było kiedyś uważane za nierealne. Na początku nie przedstawiono pełnej, szczegółowej mapy, ale mieli wizję. I krok po kroku sprawili, że to się stało”.

Źródło: The Guardian