W ramach walki ze zmianami klimatycznymi oraz dla poprawy jakości powietrza, Madryt postanowił otoczyć miasto zielonym murem w postaci 75-kilometrowego lasu z niemal pół milionem drzew. „El Bosque Metropolitano”, czyli Las Metropolitalny, ma według zastępcy burmistrza Begoña Villacís zostać „największą zieloną infrastrukturą, jaka zostanie zbudowana w Europie w następnej dekadzie”, a jego budowa rozpocznie się wraz z początkiem września. Potężny „pas ekologiczny” ma się składać nie tylko z ogromnej liczby drzew, ale też nowych parków i terenów rekreacyjnych, a nawet zielonych mostów nad niektórymi głównymi autostradami miasta.

Czytaj też: Hiszpania do 2050 roku całkowicie przestawi się na OZE

Miasta na całym świecie zużywają dwie trzecie globalnej podaży energii i generują 75% światowych emisji gazów cieplarnianych. Sadzenie drzew nie jest uniwersalną odpowiedzią na wszystkie problemy klimatyczne, ale z pewnością stanowi wartościową część bardziej kompleksowego rozwiązania. Badanie przeprowadzone niedawno przez naukowców Uniwersytetu Stanu Ohio w Columbus potwierdziło, że korona drzew znacząco pomaga w eliminacji efektu miejskiej wyspy ciepła. O tym, że drzewa obniżają temperaturę nawet o kilkanaście stopni Celsjusza, wiadomo od dawna – co więcej, cień, który rzucają na trawę, przyczynia się do większego chłodzenia otoczenia również przez nią.

Mariano Fuentes, radny ds. środowiska i rozwoju miast w Madrycie podkreśla, że projekt Lasu Metropolitalnego musi być częścią większej, globalnej strategii: „Nie chodzi tylko o samochody, ale także strategię deptaków, tworzenie korytarzy ekologicznych w każdej dzielnicy, a przede wszystkim o zaangażowanie obywateli w tę nową zieloną kulturę; to bardzo istotne, aby każde miasto miało szansę stawić czoła przyszłości w jak najlepszych warunkach”.

Władze Madrytu mają nadzieję, że Las Metropolitalny przysłuży się oczyszczaniu powietrza, pomoże w redukcji emisji CO2 oraz wesprze regulację termiczną miasta, skutecznie eliminując efekt „miejskiej wyspy ciepła”, czyli występowania wyższych temperatur w mieście w stosunku do terenów je otaczających. Projekt jest też odpowiedzią na pustynnienie, które zaczyna w coraz większym stopniu dotykać południową część Europy. Według założeń, las ma pochłaniać rocznie 175 000 ton CO2.  Całkowity budżet na całe 600 hektarów „El Bosque Metropolitano” ma wynieść 75 milionów euro, a jego realizacja potrwać 12 lat.