Przygotowany przez instytucję ONZ raport pokazuje, że emisje gazów cieplarnianych wynikających z działalności człowieka są odpowiedzialne za około 1,1 st. C ocieplenia od 1850 – 1900 r. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat wzrost globalnej temperatury osiągnie lub przekroczy 1,5 st. C. Naukowcy dowiedli, że wiele zmian zaobserwowanych w klimacie jest bezprecedensowych w ciągu tysięcy, jeśli nie setek tysięcy lat, a niektóre z już wprowadzonych zmian są nieodwracalne.
Czytaj także: IPCC: Zmiana klimatu winą człowieka
Co to oznacza w praktyce?
Przy globalnym ociepleniu o 1,5 st. C będą narastały fale upałów, będziemy obserwować dłuższe ciepłe i krótsze zimne pory roku. Raport pokazuje, że przy globalnym ociepleniu o 2 st. C ekstremalne temperatury częściej osiągać będą krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia. Ale nie chodzi tylko o temperaturę. Zmiana klimatu powoduje wiele innych zmian w różnych regionach, które będą się nasilać wraz z dalszym ociepleniem. Obejmują one zmiany wilgotności i suchości, zmiany nasilenia wiatrów, opadów śniegu, zmiany dotyczące pokrywy lodowej, obszarów przybrzeżnych i oceanów. Przykładów jest mnóstwo. Jednym z nich jest spowodowana przez zmiany klimatyczne intensyfikacja obiegu wody. Powoduje to bardziej intensywne opady i związane z nimi powodzie, a także intensywniejszą suszę w wielu regionach. Co więcej, na obszarach przybrzeżnych przez cały XXI wiek poziom morza będzie się stale podnosić, co przyczyni się do częstszych i dotkliwszych powodzi na obszarach nisko położonych oraz erozji wybrzeży. Ekstremalne zdarzenia na poziomie morza, które wcześniej miały miejsce raz na 100 lat, mogą się zdarzać co roku już pod koniec tego stulecia.
Wiele cech zmian klimatycznych zależy bezpośrednio od poziomu globalnego ocieplenia, ale to, czego doświadczają ludzie, często bardzo różni się od średniej globalnej. Na przykład ocieplenie na lądzie jest większe niż średnia globalna, a w Arktyce jest ponad dwukrotnie wyższe.
– Zmiany klimatu już wpływają na każdy region na Ziemi na wiele sposobów. Zmiany, których doświadczamy, wzrosną wraz z dodatkowym ociepleniem – powiedział Panmao Zhai, współprzewodniczący I grupy roboczej IPCC.