WWF krytykuje cele klimatyczne UE. „Unia Europejska wywołała pożar”

Organizacja WWF przyjrzała się klimatycznym deklaracjom Unii Europejskiej i doszła do wniosku, że historyczna odpowiedzialność krajów unijnych za emisje wymaga zdecydowanie większych wysiłków.

Publikacja: 19.02.2025 05:51

Opalana węglem elektrownia Jaenschwalde w Niemczech.

Opalana węglem elektrownia Jaenschwalde w Niemczech.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Choć Unia Europejska aspiruje do miana klimatycznego lidera na arenie międzynarodowej, zdaniem ekspertów z WWF powinna postarać się bardziej. 

WWF: apel o przyspieszenie działań UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej 

Unijny komisarz ds. klimatu Wopke Hoekstra informował, że jeszcze w tym roku należy się spodziewać nowego wniosku ustawodawczego dotyczącego celu klimatycznego na 2040 rok. Wedle prognoz ekspertów, wniosek będzie dotyczył redukcji emisji o 90 proc. do 2040 roku w stosunku do poziomów z roku 1990. Nowy raport WWF „Horizon 2040” przygląda się działaniom w poszczególnych sektorach i zaleca, aby Unia dążyła do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Czytaj więcej

Czy w Polsce mamy suszę? Ekspert z IMGW: Sytuacja jest bardzo nietypowa

Jak wynika z analizy, biorąc pod uwagę historyczną odpowiedzialność Unii Europejskiej za emisje gazów cieplarnianych oraz jej obecne możliwości, powinna osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2027 roku. Z uwagi na nikłe szanse realizacji tego celu w tak krótkim czasie, WWF proponuje osiągnięcie neutralności klimatycznej o dekadę wcześniej niż określono to w europejskim prawie klimatycznym. 

Jak podkreśla Michael Sicaud-Clyet, specjalista ds. polityki klimatycznej w WWF EU, „Unia wywołała pożar i nie może oczekiwać, że inne kraje będą strażakami”.

– Unia Europejska odegrała znaczącą rolę w napędzaniu globalnego ocieplenia od czasu rewolucji przemysłowej. Nawet dzisiaj unijne emisje na mieszkańca są porównywalne z emisjami Chin, największego emitenta na świecie – zauważa ekspert. 

Jak zredukować emisje w UE?

Autorzy raportu wskazują na niespójności w kluczowych sektorach i podkreślają, że wdrożenie odpowiednich zmian pomogłoby w bardziej efektywnej redukcji emisji. W sektorze budowlanym cele są wytyczone zgodnie z dążeniem do utrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie nie wyższym niż 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych.

Jednak zbyt wolny postęp w zwiększaniu inwestycji w renowację energetyczną utrudnia osiąganie celów. W przypadku sektora rolniczego zauważono, że wiele aspektów Wspólnej Polityki Rolnej jest niedostosowanych do unijnych celów klimatycznych i potrzebne jest wdrożenie wielu środków, takich jak silniejsze zachęty do zrównoważonych praktyk rolniczych.

Wyjątkowo niespójny z celem Porozumienia paryskiego jest również sektor transportu, a unijne prognozy na lata 2030, 2040 i 2050 dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze oraz zwiększenia udziału energii elektrycznej w końcowym zapotrzebowaniu na energię, pozostają z nim w sprzeczności. 

– Musimy przestać finansować zmiany klimatu i zacząć inwestować w rozwiązania. Podczas gdy Unia Europejska walczy o finansowanie zielonej transformacji i utrzymanie produkcji zielonych technologii w naszych granicach, jednocześnie finansuje dużych trucicieli i przyznaje im ogromne ulgi podatkowe. Te perwersyjne praktyki nie przynoszą korzyści nikomu, ani klimatowi, ani ludziom, ani przedsiębiorstwom. Komisja musi uporządkować sprawy w Unii Europejskiej – uważa Michael Sicaud-Clyet z WWF EU.

Choć Unia Europejska aspiruje do miana klimatycznego lidera na arenie międzynarodowej, zdaniem ekspertów z WWF powinna postarać się bardziej. 

WWF: apel o przyspieszenie działań UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej 

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
„Bomba ekologiczna". Naukowcy odkryli niepokojące zjawisko na Antarktydzie
Planeta
Czarny scenariusz na najbliższe lata. Niemcy opublikowały pierwszy taki raport
Planeta
Falstart projektu klimatycznego ONZ. 95 procent państw nie dotrzymało terminu
Planeta
Naukowcy pomylili się w sprawie globalnego ocieplenia? Ostrzeżenie eksperta
Planeta
Eksperci o przyczynach pożarów w Los Angeles. Wskazują na zmiany klimatu