Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.07.2025 19:46 Publikacja: 11.02.2025 16:01
Krajowe plany klimatyczne w terminie przedstawiły państwa, które łącznie odpowiadają za nieco ponad 16 proc. globalnych emisji. Wśród nich są USA, które wycofały się jednak z Porozumienia paryskiego po powrocie do władzy Donalda Trumpa.
Foto: Tim van der Kuip Unsplash
Składanie co pięć lat nowych i coraz bardziej ambitnych krajowych planów klimatycznych wynika z Porozumienia paryskiego podpisanego w 2015 roku i uważanego za przełomowe w walce o ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej. Zobowiązania określają wysiłki, które kraje decydują się podjąć na rzecz redukcji emisji i adaptacji do skutków zmian klimatycznych. Plany są dostosowane do indywidualnych możliwości oraz priorytetów rozwojowych poszczególnych krajów.
Jesienią ubiegłego roku, tuż przed światowym szczytem klimatycznym COP29 w Baku, ONZ opublikowała raport, w którym alarmowała, że obecne zobowiązania klimatyczne krajów nie są wystarczająco ambitne, aby powstrzymać spełnienie się najczarniejszych scenariuszy kryzysu klimatycznego. Według zaleceń do 2030 roku globalne emisje gazów cieplarnianych powinny zostać ograniczone o 43 procent w stosunku do poziomów z roku 2019, tymczasem, bieżące cele klimatyczne mogłyby doprowadzić o redukcji o zaledwie 2,6 proc.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zdaniem naukowców połowa pozostałego budżetu węglowego wyczerpie się w ciągu nie więcej niż trzech lat, o ile św...
Niemal 40 proc. Europejczyków deklaruje, że obawia się zagrożeń związanych z pogłębiającymi się zmianami klimatu...
Lato dopiero się zaczyna, a jego najgorętszy okres zapewne wypadnie w lipcu. W części polskich miejscowości – sz...
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak rekordowe fale upałów, susze i pożary, nie będą w niej występować jak d...
W maju lądolód Grenlandii topniał kilkanaście razy szybciej od średniej z poprzednich lat – alarmuje World Weath...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas