Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej i komisarz ds. klimatu po ogłoszeniu 6 Raportu Podsumowującego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) napisał na Twitterze, że dokument nie budzi wątpliwości co do tego, jak poważne konsekwencje niesie za sobą kryzys klimatyczny. Zaapelował też o większe ambicje klimatyczne przed tegoroczną konferencją COP28 w Dubaju, wzywając do aktualizacji krajowych planów klimatycznych (NDC), osiągnięcie szczytu globalnych emisji CO2 do 2025 roku, bezwzględne odejście od paliw kopalnych oraz wzmocnienie polityki wewnętrznej, aby zrealizować cele. Timmermans przypomniał też, że ubiegłoroczny szczyt klimatyczny w Szarm el-Szejk mocno rozczarował brakiem zdecydowanych deklaracji, a za jedyny sukces można uznać przełomowe porozumienie w sprawie finansowania klimatycznych „strat i szkód”. Wciąż jednak „zdecydowanie zbyt wielu decydentów” nie jest gotowych na większe wyrzeczenia w imię walki z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.
Czytaj więcej
Gospodarzem tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które na jej przewodniczącego wybrały szefa państwowego giganta naftowego Abu Dhabi National Oil Company, Sultana al-Jabera.
Priorytety na COP28 uwzględniają m.in. bardziej ambitne krajowe plany klimatyczne
Tuż po publikacji raportu IPCC, ministrowie klimatu z niemal 50 krajów spotkali się w Kopenhadze, aby rozpocząć negocjacje w sprawie COP28. W trakcie listopadowego szczytu klimatycznego w Dubaju odbędzie się – zgodnie z wymogami Porozumienia Paryskiego – pierwsza w historii kompleksowa ocena postępów w realizacji celów klimatycznych. Wśród priorytetów COP28 wymieniono również zobowiązanie do stopniowego wycofywania niewykorzystanych paliw kopalnych oraz ustanowienie bardziej ambitnych krajowych celów klimatycznych.
Jak zauważył w oświadczeniu Sultan Ahmed Al Jaber, przewodniczący tegorocznej konferencji klimatycznej, świat „zboczył z drogi” do celu utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 1,5°C. Al Jaber podkreślił, że realizacja tego celu jest kluczowa, a kraje powinny dążyć do „zwiększenia skali wszystkich dostępnych źródeł energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, przy jednoczesnej minimalizacji emisji ze wszystkich innych źródeł energii”. Duński minister ds. klimatu Dan Jorgensen zauważył, że tegoroczny szczyt klimatyczny będzie najważniejszym w historii od czasu konferencji w Paryżu w 2015 roku. Stwierdził jednak, że nie jest pewne, czy uda się w tym roku w Dubaju osiągnąć satysfakcjonujące porozumienie w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych.
Czytaj więcej
Choć 6 Raport Podsumowujący Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu należy uznać za alarmujący, okazuje się, że wiele kwestii zostało rozmytych przez kraje czerpiące zyski z mocno zanieczyszczających sektorów.