Na platformie dziennikarstwa śledczego Greenpeace Unearthed ukazał się materiał dotyczący działań kilku krajów, usiłujących wpłynąć na kształt raportu IPCC. Ten przełomowy dokument nie pozostawia wątpliwości w kwestii m.in. konieczności natychmiastowego odejścia od paliw kopalnych czy szkodliwego wpływu hodowli przemysłowej zwierząt na klimat.
Tymczasem jak wynika z dokumentów ujawnionych przez Unearthed, Brazylia, Argentyna, Australia, Japonia, Arabia Saudyjska wraz z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową usiłowały nakłonić Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) do zmiany stanowiska.
Czytaj więcej
Dzisiaj opublikowana została pierwsza część Szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Publikację przygotowało 234 autorów i autorek z 66 krajów, którzy otrzymali łącznie ponad 78 tysięcy komentarzy recenzentów. W trakcie trwającej wirtualnie od 26 lipca do 6 sierpnia sesji plenarnej, raport był poddany dokładnej analizie przez przedstawicieli rządu wraz z autorami.
Jak wynika z dokumentów, kraje będące czołowymi producentami paliw kopalnych walczyły o usunięcie konkluzji, że do ratowania klimatu, konieczna jest rezygnacja z wydobycia tych surowców energetycznych. Taki wniosek złożył m.in. doradca saudyjskiego ministerstwa ropy naftowej, prosząc aby „z raportu usunąć sformułowania typu „konieczność pilnych i przyspieszonych działań łagodzących na każdą skalę…”. Arabia Saudyjska domagała się również usunięcia wniosku mówiącego o tym, że „wysiłki na rzecz dekarbonizacji w sektorze systemów energetycznych muszą być skupione na szybkim przejściu na źródła bezemisyjne i aktywnym wycofywaniu paliw kopalnych”. Stanowczo sprzeciwiała się również używaniu określenia „transformacja” w kontekście energetyki. Tłumaczono to możliwym wydźwiękiem politycznym.
Z kolei naukowiec będący silnie powiązany z rządem Indii, będących drugim światowym konsumentem węgla, apelował, że surowiec ten prawdopodobnie pozostanie podstawą produkcji energii przez kolejne dekady. Uzasadniał to „ogromnymi wyzwaniami” związanymi z koniecznością zapewnienia niedrogiej energii elektrycznej.