Magazyn TIME w swoim tegorocznym rankingu docenił wkład naukowców, których praca doprowadziła do przełomowego punktu w walce z kryzysem klimatycznym. Friederike Otto i Geert Jan van Oldenborgh zdołali powiązać występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych z kryzysem klimatycznym, a wartość ich odkrycia została potwierdzona w najnowszym raporcie IPCC.
Czytaj więcej
Zespół 39 naukowców z serwisu World Weather Attribution odkrył bezpośrednie powiązanie między występowaniem groźnych powodzi w Europie a zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.
Ich analizy są nieocenione również z uwagi na społeczne skutki, bowiem dzięki swoim badaniom zespół podnosi świadomość skutków globalnego ocieplenia, zmuszając rządy i polityków w krajach szczególnie zanieczyszczających do zmiany polityki i koncentracji na redukcji emisji. Ocenia się, że atrybucja ma szansę stać się potężnym narzędziem prawnym w sprawach sądowych przeciwko rządom i firmom, czerpiących zyski z paliw kopalnych - umożliwiając sądom skwantyfikowanie szkód wynikających z ich działalności.
„Dzięki Friederike Otto i Geertowi Janowi van Oldenborghowi oraz ich kolegom z projektu World Weather Attribution możemy teraz mówić [o związku pomiędzy ekstremalnymi wydarzeniami a zamianą klimatu] o wiele pewniej: na przykład tego lata, kiedy potężna fala upałów pobiła rekordy na północno-zachodnim Pacyfiku, ich zespół szybko wydał szczegółową analizę statystyczną, która wykazała, że gwałtowny wzrost temperatury był ‘praktycznie niemożliwy bez zmiany klimatu spowodowanej przez człowieka’” – napisano na stronie internetowej magazynu TIME.
Czytaj więcej
Nauka o atrybucji zjawisk ekstremalnych w ciągu niespełna dwóch dekad znacząco się rozwinęła, co pokazuje przykład badania, które w zaledwie 9 dni powiązało falę upałów w Stanach Zjednoczonych z globalnym ociepleniem.