Klimatolodzy jednymi z najbardziej wpływowych ludzi świata

Założyciele World Weather Attribution, zajmującego się atrybucją zdarzeń ekstremalnych, trafili na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata TIME.

Publikacja: 16.09.2021 16:04

Klimatolodzy jednymi z najbardziej wpływowych ludzi świata

Foto: materiały prasowe

Magazyn TIME w swoim tegorocznym rankingu docenił wkład naukowców, których praca doprowadziła do przełomowego punktu w walce z kryzysem klimatycznym. Friederike Otto i Geert Jan van Oldenborgh zdołali powiązać występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych z kryzysem klimatycznym, a wartość ich odkrycia została potwierdzona w najnowszym raporcie IPCC.

Czytaj więcej

Zmiany klimatu wzmocniły dewastujące powodzie w Europie

Ich analizy są nieocenione również z uwagi na społeczne skutki, bowiem dzięki swoim badaniom zespół podnosi świadomość skutków globalnego ocieplenia, zmuszając rządy i polityków w krajach szczególnie zanieczyszczających do zmiany polityki i koncentracji na redukcji emisji. Ocenia się, że atrybucja ma szansę stać się potężnym narzędziem prawnym w sprawach sądowych przeciwko rządom i firmom, czerpiących zyski z paliw kopalnych - umożliwiając sądom skwantyfikowanie szkód wynikających z ich działalności.

„Dzięki Friederike Otto i Geertowi Janowi van Oldenborghowi oraz ich kolegom z projektu World Weather Attribution możemy teraz mówić [o związku pomiędzy ekstremalnymi wydarzeniami a zamianą klimatu] o wiele pewniej: na przykład tego lata, kiedy potężna fala upałów pobiła rekordy na północno-zachodnim Pacyfiku, ich zespół szybko wydał szczegółową analizę statystyczną, która wykazała, że gwałtowny wzrost temperatury był ‘praktycznie niemożliwy bez zmiany klimatu spowodowanej przez człowieka’” – napisano na stronie internetowej magazynu TIME.

Czytaj więcej

Przyczyny upałów można dziś ustalić szybciej niż kiedykolwiek

Badania atrybucji wykorzystują modele klimatyczne oraz dane obserwacyjne do oceny roli zmian klimatycznych w konkretnych ekstremalnych zjawiskach pogodowych, takich jak powodzie, fale upałów, susze, pożary i burze. Pozwala to badaczom na ilościowe określenie stopnia, w jakim zmiany klimatu zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia lub wzmocniły dane zdarzenie, co jeszcze kilka lat temu uważano za niemożliwe. 

Zespół World Weather Attribution przeprowadza analizę krótko po wystąpieniu zdarzenia, maksymalnie w ciągu kilku tygodni. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych sposobów publikowania wyników prac naukowych. Pozwala to rządom i ludziom dotkniętym skutkami zmian klimatu zrozumieć rolę tych zmian, gdy zdarzenie jest jeszcze bardzo niedawne, a nawet wciąż trwa. Ostatnie badania przeprowadzone przez World Weather Attribution udowodniły, że zmiany klimatyczne wpłynęły na zaostrzenie ekstremalnych zjawisk, których świat doświadczył w tym roku. Zespół wykazał, że zarówno powodzie, które nawiedziły zachodnią Europę, przynosząc ponad 200 ofiar śmiertelnych, fale upałów, która przyniosła rekordowe temperatury w niektórych częściach USA i Kanady, czy też mrozy, które zniszczyły setki winnic we Francji, są efektem postępujących zmian klimatycznych.

Liderzy
Nowa koalicja dla ratowania klimatu. Trzy państwa rozpoczynają współpracę
Liderzy
Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ przygotują sami mężczyźni. To decyzja władz
Liderzy
Szczyt klimatyczny w 2024 roku. Przewodniczący z „naftową” przeszłością
Liderzy
Umowa koalicyjna. Co liderzy opozycji zapisali na temat klimatu i środowiska?
Liderzy
Minione 8 lat było trudne dla polskiej przyrody. Trzeba to zmienić