Rozwiązanie problemu zmian klimatycznych może być bliżej niż przypuszczamy

Grzyby mikoryzowe, które żyją na korzeniach roślin, żywiąc się produktami powstającymi w wyniku fotosyntezy, mogą pochłaniać ponad jedną trzecią emisji CO2, pochodzącej ze spalania paliw kopalnych – wynika z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Current Biology”.

Publikacja: 07.06.2023 08:22

Rozwiązanie problemu zmian klimatycznych może być bliżej niż przypuszczamy

Foto: AdobeStock

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii, RPA i Holandii, które opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym „Current Biology” sugeruje, że jedno z rozwiązań problemu zmian klimatycznych może być bliżej niż przypuszczamy, bo tuż pod naszymi stopami. 

Zdaniem ekspertów pomóc nam mogą grzyby mikoryzowe, które – jak wynika z badania – pochłaniają ponad jedną trzecią rocznej emisji paliw kopalnych. Badacze uważają, że miały one zmniejszyć o 36 procent globalne emisje z paliw kopalnych, a to wystarczająco dużo, by na przykład poradzić sobie z rocznym zanieczyszczeniem z Chin – największego na świecie emitenta CO2. „To, co ukryte jest w glebie może pomóc przechowywać część emisji dwutlenku węgla. Grzyby mogą pomóc nam zablokować jeszcze więcej emisji, jeśli będziemy odpowiednio je chronić” – zaznaczają badacze. 

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Emisje
„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko
Emisje
Rosja i Bliski Wschód: Eksperci o zagrożeniach dla redukcji emisji na świecie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emisje
Wolniej latające samoloty sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Nowy raport