Popularność mediów społecznościowych wzrosła dynamicznie w ciągu ostatnich lat, a wraz z nią również wpływ aplikacji na środowisko. Mimo, że ich użytkownicy zdają sobie sprawę z tego, że generują pewien ślad węglowy, choćby z uwagi na konieczność podłączenia do prądu urządzeń, na których są zainstalowane, niewiele osób zastanawia się nad jego skalą.
Czytaj więcej
Pojedyncza transakcja bitcoina generuje emisje CO2 równe emisjom przeciętnej rodziny przez trzy t...
Przeglądarka Compare the Market udostępniła kalkulator, dzięki któremu użytkownicy mediów społecznościowych mogą oszacować, jaki wpływ na środowisko wywiera korzystanie z poszczególnych platform. Witryna informuje, jakie emisje generuje każda z aplikacji w trakcie minuty korzystania z jej. Użytkownicy mogą więc sprawdzić, jaki ślad węglowy wiąże się z czasem, jaki spędzają, korzystając z danej aplikacji.
Jak się okazuje, najbardziej szkodliwy dla klimatu jest bijący obecnie rekordy popularności TikTok, emitujący aż 2,63 grama ekwiwalentu CO2 na minutę każdego aktywnego użytkownika. Oznacza to, że jedynie pięć minut korzystania z tej aplikacji dziennie składa się na ok. 4800 gramów CO2e rocznie. Biorąc pod uwagę, że liczba zarejestrowanych tam kont przekroczyła już miliard, składa się to na ogromne emisje. Drugie miejsce zajął Reddit, generując niewiele mniej, bo 2,48 gramów CO2e na minutę. W czołówce znalazł się również Pinterest z wynikiem 1,30 gramów CO2e na minutę, Instagram (1,05), Snapchat (0,87), Facebook (0,79), LinkedIn (0,71), Twitter (0,60), Twitch (0,55) oraz YouTube (0,46), zamykający zestawienie.
Czytaj więcej
Według raportu ClientEarth, Polska jest jednym z największych emitentów metanu w Unii Europejskie...