Wojna zmieni energię z OZE – międzynarodowy szczyt klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej.

Publikacja: 04.04.2022 10:50

Odnawialne źródła energii charakteryzują się dużą niestabilnością produkcji i wymagają wsparcia gwar

Odnawialne źródła energii charakteryzują się dużą niestabilnością produkcji i wymagają wsparcia gwarantującego jej ciągłość

Foto: shutterstock

Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100 proc. na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w dniach 20–22 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Ważna dywersyfikacja

– Inwazja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje gospodarcze pokazują, jak kluczowa dla Europy jest suwerenność energetyczna. Bezpieczeństwo energetyczne Polski zależne jest nie tylko od tego, czy posiadać będziemy zakontraktowane dostawy surowców, ale też skąd będą one pochodzić. Dywersyfikacja źródeł musi postępować więc krok w krok wraz z bardzo dynamicznym rozwojem nisko- i zeroemisyjnych jednostek wytwórczych – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

– Nowe zeroemisyjne moce nie mogą pracować jednak w próżni. Musimy pamiętać, że OZE, charakteryzujące się dużą niestabilnością produkcji, wymagają wsparcia gwarantującego ciągłość dostaw energii. To stanowić będzie o faktycznym bezpieczeństwie wewnętrznym naszego kraju. Potrzebujemy więc w naszym miksie energetycznym wysokosprawnych bloków gazowo-parowych i zmodernizowanych bloków węglowych przygotowanych do elastycznej pracy w systemie energetycznym – dodaje prezes Jerzy Topolski.

Atom fundamentem transformacji

Trzy dni, trzydzieści debat, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak przedstawia się tegoroczny Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022. Doświadczenie uczy, że każdy problem z czasem zostanie rozwiązany dzięki technologii.

– Ochrona klimatu nie traci na wadze pomimo ataku Rosji na Ukrainę. Ta tragedia jest paradoksalnie szansą na racjonalizację z jednej strony i przyspieszenie niektórych elementów tej polityki. Uniezależnienie od surowców Rosji wskazane z powodów bezpieczeństwa to także kolejny krok ku porzuceniu paliw kopalnych. Jest także całkiem inny odbiór energetyki jądrowej, która ma być fundamentem transformacji w Polsce – uważa Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Szczyt TOGETAIR 2022, realizowany w formule hybrydowej i transmitowane z telewizyjnego studia, oglądać będzie można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych.

Formuła wydarzenia rozszerzona została na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska – kraje Trójmorza – Unia Europejska. Każdy dzień szczytu rozpocznie się panelem prowadzonym w języku angielskim, poświęconym globalnej i europejskiej tematyce.

Organizatorzy zaprosili również do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządy w randze marszałków, przedstawicieli spółek Skarbu Państwa, organizacji pozarządowych, koncernów międzynarodowych oraz mniejszych firm zaangażowanych w ochronę klimatu. —matp

Agenda tematyczna TOGETAIR 2022: https://togetair.eu/agenda

Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100 proc. na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w dniach 20–22 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Ważna dywersyfikacja

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekotrendy
PGE chce wydawać 4 mld zł rocznie na inwestycje w sieci
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Ekotrendy
PGE chce najpóźniej w przyszłym roku wydzielić aktywa węglowe
Ekotrendy
Miasta w dobie zmiany klimatu
Ekotrendy
Możemy przejąć węglowe aktywa energetyki
Ekotrendy
Przed Polską jest wielkie wyzwanie