Według nowego raportu organizacji rzeczniczej Stop FundingHeat i grupy aktywistycznej Real Facebook Oversight Board, obecnie stosowane mechanizmy platformy nie radzą sobie z blokowaniem fałszywych i wprowadzających w błąd informacji dotyczących zmian klimatycznych.
Grupy przeanalizowały 48 700 postów opublikowanych między styczniem a sierpniem 2021 roku, obejmujących 196 grup na Facebooku i stron, o których wiadomo, że publikują fałszywe twierdzenia o klimacie. Przy pomocy narzędzia analitycznego Facebooka, CrowdTangle, zidentyfikowano łącznie 38 925 przypadków dezinformacji o klimacie, z czego jedynie 3,6 proc. zostało ocenionych przez zewnętrzne weryfikatory faktów Facebooka.
Czytaj więcej
Serwis społecznościowy mimo szumnych deklaracji przymyka oko na proceder, którego ofiarami jest nie tylko środowisko naturalne, ale i rdzenni mieszkańcy amazońskich lasów.
85 proc. treści nie zawierało linku do Centrum Nauki o Zmianach Klimatu, narzędzia, które firma uruchomiła, aby zapewnić użytkownikom Facebooka „faktyczne zasoby od wiodących światowych organizacji klimatycznych”.
Naukowcy odkryli, że około 818 tysięcy postów zawierających fałszywe informacje na temat klimatu, otrzymało 1,36 mln wyświetleń dziennie.