W badaniu, które opublikowane zostało w czasopiśmie „Journal of Melittology” międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem ekspertów z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii przyjrzał się tolerancji cieplnej różnych gatunków pszczół i much w tropikalnych oraz subtropikalnych regionach Ameryk. Odkrycia badaczy wskazują, że rosnące temperatury stanowią zdecydowanie większe zagrożenie dla tych drugich owadów. Nie jest to dobra wiadomość, bo choć muchy nierzadko mogą wydawać się nam irytujące, to odgrywają bardzo istotną rolę.
Czytaj więcej
Ozon sprawia, że zmienia się zapach wydzielany przez kwiaty oraz zasięg, na jaki się on rozchodzi. Badacze są tym zaniepokojeni – prowadzi to bowiem do tego, że owady zapylające są w stanie wywęszyć kwiaty jedynie z dość bliskiej odległości.
Muchy: niedoceniane bohaterowie
Profesor Margarita López-Uribe – specjalistka zajmująca się owadami zapylającymi i główna autorka badania – wyjaśnia, że nie tylko pszczoły, ale i muchy są niezbędne do zapylania roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych. „To ważne owady, których populacja zmniejsza się z powodu utraty siedlisk, pestycydów, chorób oraz narastającego zagrożenia, jakim jest zmiana klimatu" – mówi. Jak dodaje, podczas gdy pszczoły są w stanie przetrwać w cieplejszych warunkach i mają szerszy zakres siedlisk, muchy mają z tym dużo większy problem.
Naukowcy podkreślają, że muchy są jednymi z najważniejszych, po pszczołach, zapylaczy na świecie. Odgrywają one szczególną rolę w utrzymaniu zdrowia i różnorodności dzikich ekosystemów, wspierając rozmnażanie się niezliczonych gatunków roślin, które z kolei dostarczają pożywienia i siedlisk dla innych organizmów. Jak zauważają eksperci, muchy zyskują także coraz większe znaczenie w rolnictwie. „Dobrym przykładem może być ich rola jako głównych zapylaczy drzew kakaowca, których owoce są wykorzystywane do produkcji czekolady” – tłumaczą badacze.
Owady – w tym właśnie muchy – są szczególnie wrażliwe na wzrost temperatury – mają one bowiem ograniczone możliwości regulacji temperatury swojego ciała. Eksperci w ramach swojej najnowszej pracy zbadali maksymalną tolerancję cieplną pszczół i much, czyli maksymalną temperaturę, przy której owady są w stanie się poruszać. Co z niej wynika?