Mimo że nietoperze – przede wszystkim przez rozmaite działania związane z przekształcaniem środowiska przez ludzi – są jednymi z najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków na Ziemi, to w Kampinoskim Parku Narodowym radzą sobie całkiem dobrze.
Z badań przeprowadzonych w na terenie kompleksu leśnego leżącego na północny zachód od Warszawy, wynika bowiem, że ich populacja utrzymuje się na stałym poziomie – podaje portal kampinoski.eu.
Trzy nowe gatunki nietoperzy w Kampinoskim Parku Narodowym
Jak czytamy na stronie internetowej kampinoski.eu, w sezonie 2022/2023 pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z wolontariuszami doliczyli się aż 1611 osobników reprezentowanych przez siedem gatunków nietoperzy. Jak zaznaczono, liczby te są jednak efektem zwykłego liczenia tych ssaków w miejscach zimowania, w związku z czym, siłą rzeczy są zaniżone.
Czytaj więcej
W Europie odnotuje się gwałtowny wzrost populacji wilczaków – hybrydy psa i wilka. Wilczaków przybywa, co niepokoi część naukowców. Eksperci są zdania, że zwierzęta te mogą być nieprzewidywalne i niebezpieczne, a do tego wyprzeć wilka szarego.
Stosując nieco bardziej zaawansowane narzędzia, metody nasłuchów detektorowych – przy wykorzystaniu specjalnych rejestratorów ultradźwięków – stwierdzono bytowanie w Puszczy Kampinoskiej łącznie 19 gatunków nietoperzy, w tym trzech wcześniej nienotowanych w tym regionie. Badanie to przeprowadzono w ramach projektu Kampinoskie Bagna 2. Władze Kampinoskiego Parku Narodowego podkreślają, że ze względu na metodę badania, odkrycie twymaga jeszcze potwierdzenia u niezależnego eksperta.