Pandemia sprawiła, że coraz częściej decydujemy się na zakupy w internecie. I choć są one dla nas wyjątkowo wygodne, to ich gwałtowny wzrost nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska oraz żyjących w nim zwierząt. W związku z coraz częstszymi zakupami online zwiększyła się bowiem także liczba oraz rozmiary statków towarowych przewożących kupowane przez nas dobra. Jak wynika z danych, władze portów w Nowym Jorku oraz New Jersey odnotowały 27-procentowy wzrost w 2022 roku w stosunku do 2019. Co więcej, w celu sprawniejszego transportu towarów, zaczęto tworzyć nowe trasy statków towarowych.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery (NOAA), coraz więcej gatunków zwierząt odczuwa na własnej skórze naszą potrzebę nabywania dóbr w sieci. Powołujący się na badanie dziennik "The New York Times” pisze, że od początku grudnia na brzeg wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wyrzucone zostały 23 ciała martwych wielorybów.
Czytaj więcej
Badacze twierdzą, że pomoc populacjom wielorybów w odbudowie po nadmiernych połowach może znacząco wpłynąć na zmniejszenie poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze.
My kupujemy, wieloryby umierają
Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA), amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, od 2016 roku śledzi populację humbaków na wybrzeżu Atlantyku oraz to, jak i przez co zwierzęta te umierają. Wzrost liczby zgonów wielorybów, w tym właśnie humbaków, płetwali karłowatych czy waleni biskajskich, które są krytycznie zagrożone, zaskoczył ekspertów na tyle, że postanowili się pochylić nad tą kwestią.
Z analiz NOAA wynika, że zgony tych zwierząt spowodowane są połączeniem wielu czynników środowiskowych oraz tych, które są bezpośrednim efektem działalności człowieka. Jak zaznacza Lauren Gaches, dyrektor ds. publicznych NOAA, większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że chodzi między innymi o ocieplenie klimatu, które sprawia, że wieloryby muszą żerować coraz bliżej linii brzegowej.