Według najnowszego badania naukowców z Uniwerystetu w Waszyngtonie, w ciągu ostatnich 140 lat populacja pasożytów w Puget Sound, drugim co do wielkości ujściu rzeki w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, znacznie zmalała. Autorzy badania oceniają, że w latach 1880-2019 ich liczba spadła o 38 proc. na każdy 1°C wzrostu temperatury powierzchni morza. Oznacza to, że pasożyty mogą być szczególnie podatne na zmieniający się klimat i obecnie znajdują się w trakcie masowego wymierania.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences stanowi największy dotychczasowy zbiór danych na temat liczebności pasożytów dzikich zwierząt. Przeanalizowano w nim 699 zakonserwowanych okazów ryb z ośmiu gatunków, w których odkryto łącznie ponad 17 000 pasożytów, należących do 85 gatunków. W przypadku organizmów, które w swoim cyklu życia polegają na co najmniej trzech gatunkach żywicieli, czyli ponad połowie pasożytów zidentyfikowanych w badaniu ryb z Puget Sound, ich liczebność spadała o 11 proc. w ciągu dekady. Z 10 gatunków pasożytów, które całkowicie zniknęły do 1980 roku, aż dziewięć polegało na trzech lub więcej żywicielach.

Czytaj więcej

Do końca wieku może wyginąć jedna dziesiąta gatunków zwierząt i roślin

Pogłębiający się kryzys klimatyczny może prowadzić do rozwoju niektórych pasożytów, takich jak kleszcze czy komary. W oparciu o najnowsze badanie naukowcy zauważają jednak, że będą to raczej wyjątkowe sytuacje. Jak podkreśla jego główna autorka Chelsea Wood, profesorka nauk wodnych i rybołówstwa Uniwersytetu Waszyngtońskiego, nie jest to dobra informacja, gdyż organizmy te mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. „Chociaż spadek pasożytnictwa może brzmieć jak łut szczęścia, istotne funkcje ekologiczne mogą zostać utracone” – czytamy w badaniu.

Organizmy zależne od żywiciela stanowią niemal połowę wszystkich gatunków zwierząt, a liczba ta nie uwzględnia niektórych bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków, również uważanych za pasożytnicze. Wiedza o nich jest wciąż niekompletna, wiadomo jednak, że ich udział w sieciach pokarmowych jest bardzo istotny i nie wiadomo, jak ekosystemy poradzą sobie bez ich wpływu. Jak wynika z artykułu z 2020 roku, nawet 95 proc. pasożytów kryje przed nauką wiele tajemnic.