Aktualizacja: 15.03.2025 12:22 Publikacja: 19.11.2024 13:23
Szczyt klimatyczny w Baku
Zdaniem naukowców bieżący rok niemal na pewno zostanie uznany za najgorętszy w historii, a według nowego badania Global Carbon Budget, emisje z paliw kopalnych wrosły w tym roku o 0,8 proc., osiągając nowy, rekordowy poziom.
Foto: PAP/EPA
Trwa drugi tydzień szczytu klimatycznego COP29, a negocjacje idą wyjątkowo opornie. Simon Stiell, szef ds. klimatu ONZ na ostatniej konferencji wezwał ministrów do „zakasania rękawów” i odejścia od „blefowania” na rzecz zajęcia się poważnymi kwestiami.
W poniedziałek wieczorem opublikowano komunikat szczytu przywódców G20, w którym wyrażono nadzieję na osiągnięcie porozumienia w zakresie ustalenia nowego, bardziej ambitnego celu finansowania klimatycznego dla krajów rozwijających się (NCQG). Potwierdzono konieczność dążenia do celów klimatycznych wynikających z Porozumienia paryskiego, zapewniono również o wsparciu prezydencji COP29 oraz COP30, która odbędzie się w przyszłym roku w Brazylii, a także zobowiązano się do „pomyślnych negocjacji” w Baku. Napisano też, że przywódcy dostrzegają potrzebę niezwłocznego i znacznego zwiększenia finansowania klimatycznego z miliardów do bilionów, ze wszystkich źródeł. W sporym stopniu skupiono się na reformie globalnych instytucji finansowych i strukturyzacji zadłużenia, aby udostępnić fundusze krajom rozwijającym się, najbardziej narażonym na konsekwencje zmian klimatu. Pomimo jednoznacznego wsparcia, nie zawarto jednak żadnych konkretów, takich jak np. sugestie dotyczące kwoty wsparcia.
Trudno uznać wynik tegorocznych negocjacji w Baku za sukces – ale czy po gospodarzu szczytu COP29 można było się spodziewać determinacji w dążeniu do ambitnego celu klimatycznego?
Szczyt klimatyczny w Baku miał przynieść przełomowe decyzje, ale nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zawiedzeni są przede wszystkim przedstawiciele krajów najbardziej narażonych na kryzys klimatyczny.
Ubiegłoroczny szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju zakończył się globalnym wezwaniem do odchodzenia od paliw kopalnych. Jednak w tym roku, zamiast pogłębić zobowiązanie, kraje unikają nawet jego powtórzenia.
Na dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie opublikowano propozycję tekstu dotyczącego nowego celu finansowania klimatycznego (NCQG). Eksperci mówią o „iluzji postępu”, a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomina, że czas ucieka.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Kryzys klimatyczny już wywiera wpływ na sport, a sport wpływa na pogłębianie się kryzysu klimatycznego – stwierdził David Rudisha, kenijski lekkoatleta i wielokrotny złoty medalista olimpijski.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Na czele Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej stoją przywódcy, którzy zasłużyli na miano sceptyków klimatycznych. Obaj bagatelizują pogłębianie się kryzysu. Co ich różni w poglądach?
Przeprowadzone na zlecenie organizacji WaterAid badanie ujawniło, że w największych miastach świata zmiany klimatyczne powodują gwałtowne przejścia między okresami suszy a występowaniem powodzi. Zjawisko to – określane mianem „klimatycznego bicza” (ang. climate whiplash) – dotyka metropolie od Dallas po Szanghaj. Eksperci nie kryją niepokoju.
Od kwietnia nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olsztynie. Więcej za wywóz śmieci od następnego miesiąca zapłacą też mieszkańcy Kielc.
Ziemia pochłania coraz więcej światła słonecznego i zatrzymuje więcej ciepła, niż oddaje w przestrzeń kosmiczną, co powoduje, że nasza planeta ociepla się w coraz szybszym tempie – twierdzą naukowcy. Ważną rolę w tym niekorzystnym procesie odgrywają chmury.
Mieszkańcy zdecydowanej większości państw świata są narażeni na oddychanie powietrzem, które nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia – informują autorzy raportu przygotowanego przez firmę IQAir. W tym gronie są tylko dwa państwa europejskie.
Stany Zjednoczone wycofały się z zarządu funduszu ONZ, który został powołany, by wspierać kraje najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – podała agencja Reutera. „Decyzja ta wchodzi w życie natychmiastowo” – zaznaczono.
Największy globalny sojusz klimatyczny banków poinformował swoich członków, w tym HSBC i Barclays, o możliwości głosowania nad wycofaniem się z obietnicy dostosowania do celów porozumienia paryskiego, które ma ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C.
Najnowsze dane Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wskazują, że zjawisko La Niña, które – w ujęciu globalnym – może nieco obniżać temperaturę, ma w tym roku słaby i krótkotrwały charakter, w związku z czym nie wpłynie radykalnie na anomalie pogodowe obserwowane na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas