Oddychanie w Krakowie, jak wypalanie dwóch paczek papierosów w tygodniu

Jak wynika z szacunków badaczy, mieszkańcy Krakowa, którzy dziennie spędzają cztery godziny na powietrzu, wdychają szkodliwe substancje odpowiadające wypaleniu dziesięciu paczek papierosów w miesiącu.

Publikacja: 13.12.2022 11:58

Kraków od lat zmaga się z problemem smogu. Pod tym względem jest najgorszym polskim miastem

Kraków od lat zmaga się z problemem smogu. Pod tym względem jest najgorszym polskim miastem

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego ScientificReports wynika, że choć w Krakowie podjęto już szereg kroków, które na celu mają ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, gminy ościenne sprawiają, że wciąż jest ono na bardzo wysokim poziomie. W okolicy Krakowa wymieniono dotychczas jedynie 600 kotłów. Tymczasem badania mówią, że zanieczyszczenie powietrza ma bezpośredni związek ze wzrostem ryzyka nowotworów, astmą czy upośledzaniem rozwoju. Dzieje się tak, gdyż smog składa się z wielu niezwykle szkodliwych substancji takich jak pyły zawieszone, dwutlenek azotu, czy benzo(a)piren – jeden z najbardziej toksycznych składników smogu, który gromadzi się w organizmie i może między innymi powodować raka, upośledzać płodność i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki. Jak podkreślają eksperci, znajduje się on także w papierosach. 

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Smog
Nowe dane na temat smogu. Tylko dwa państwa w Europie spełniają normy WHO
Smog
Prawnicy pozywają Polskę. Żądają 300 tysięcy złotych za brak walki ze smogiem
Smog
Miasta w Polsce z najgorszą jakością powietrza. Nowy ranking pokazuje zmianę
Smog
Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?
Smog
Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej