Lex Izera. Apelują do prezydenta, żeby trafiło do kosza

Organizacje pozarządowe i aktywiści wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania Lex Izera.

Publikacja: 16.08.2021 12:19

Lex Izera. Apelują do prezydenta, żeby trafiło do kosza

Foto: PAP

Sejm przyjął kontrowersyjną specustawę Lex Izera, która otwiera furtkę do wycinki lasów pod inwestycje takie jak fabryki. Organizacje pozarządowe i aktywiści nie zgadzają się na wprowadzanie prawa, które w dobie kryzysu klimatycznego prowadzą do dalszej degradacji środowiska. Koalicja Klimatyczna wraz z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ustawy. W ich ocenie przegłosowana przez Sejm ustawa musi trafić do kosza, gdyż całkowicie lekceważy kryzys klimatyczny i otwiera furtkę do wycinki lasów. Rządowy projekt ustawy tzw. Lex Izera ma umożliwić zamianę lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych na inne nieruchomości. Według Koalicji Klimatycznej, ustawa całkowicie ignoruje postępujący kryzys klimatyczny oraz przyrodniczy i będzie się przyczyniać do ich pogłębienia. Naukowcy potwierdzili szeregiem badań, że lasy pomagają w adaptacji do zmiany klimatu a wartość każdego drzewa jest nieoceniona.

Czytaj także: Lex Izera może zrujnować polskie lasy

– Dwa dni po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w bardzo obrazowy sposób ostrzega światowych przywódców i nas wszystkich przed katastrofą klimatyczną, Sejm przyjął Lex Izera, czyli ustawę pozwalającą karczować lasy i budować na ich miejscu np. fabryki. W momencie, gdy światowi przywódcy reagują na wnioski płynące z raportu, w polskim sejmie głosowana jest ustawa, która będzie niszczyć polskie lasy – to cenne dobro, które może wspierać nas w walce o bezpieczną przyszłość. Głosami Zjednoczonej Prawicy oraz posłów z Kukiz15 i kilku posłów niezależnych otwiera się kolejną furtkę pozwalającą na niszczenie przyrody. Rządzący muszą wreszcie przestać robić pozorowane ruchy i projekty propagandowe. Dość ignorowania głosu najwybitniejszych naukowców i naukowczyń z całego świata. Apelujemy do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy o zawetowanie tej szkodliwej ustawy! – podkreśla Anna Ogniewska, Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

– Skandaliczny i niedopuszczalny był proces procedowania ustawy Lex Izera, który całkowicie pominął konsultacje społeczne i głos organizacji pozarządowych. W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, którego katastrofalne skutki coraz częściej bezpośrednio doświadczają także Polki i Polaków, polski Sejm przepchnął ustawę, która jest jawnym zagrożeniem dla polskiej przyrody, ochrony bioróżnorodności i klimatu. W Polsce mamy do dyspozycji tysiące hektarów zdegradowanych terenów poprzemysłowych, tymczasem rząd zamierza wyciąć setki hektarów lasu pod swoje inwestycje. Prezydent Andrzej Duda specustawę może jedynie wyrzucić do kosza. Jej podpisanie byłoby działaniem antynarodowym, wbrew woli społeczeństwa – komentuje Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej

– W obliczu katastrofy klimatycznej i tego, co o niej wiemy z najnowszego raportu IPCC, trzeba powiedzieć jasno – nie ma już miejsca ani czasu na inwestycje realizowane kosztem dzikiej przyrody. Rola lasów w powstrzymaniu zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków jest nieoceniona, szczególnie, gdy mówimy o lasach ochronnych, rozmieszczonych wokół dużych aglomeracji miejskich. Nie ma takiej inwestycji, która mogłaby usprawiedliwiać wycinkę 1250 ha lasu. Prawo powinno służyć jak najszybszemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oraz zatrzymaniu utraty bioróżnorodności, a nie popychaniu nas na skraj przepaści – mówi Monika Stasiak ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

– Już w listopadzie światowi przywódcy wezmą udział w COP26 w Glasgow. Będą podejmować kluczowe decyzje w dziedzinie ochrony klimatu, bezpośrednio mające wpływ na nasze zdrowie i życie teraz i w przyszłości. Najnowszy raport IPCC nie pozostawia złudzeń, że tylko radykalna redukcja gazów cieplarnianych może uchronić nas przed coraz częstszymi i dłuższymi śmiercionośnymi falami upałów i pożarami, kolejnymi rekordami temperatur, gwałtownymi powodziami czy niszczycielskimi wiatrami. A nasi decydenci zamiast rozpocząć natychmiastowe odchodzenie od paliw kopalnych, tak aby całkowicie zaprzestać spalania węgla do 2030 roku, a niewiele później także od gazu i ropy, to dodatkowo chcą bezkarnie wycinać drzewa, które spełniają tak ważną rolę w walce z kryzysem klimatycznym. Władza przyzwyczaja nas, że jest w stanie wszystko przegłosować pod dyktando, ale nie może być przyzwolenia dla degradacji przyrody i wycinek lasów. Miejmy nadzieję, że Prezydent rzeczywiście okaże się twardy i zawetuje Lex Izera – mówi Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej

Weta prezydenckiego w sprawie Lex Izera domaga się również Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

– W dobie zmiany klimatu i kryzysu bioróżnorodności, takie specustawy jak Lex Izera stawiają lasy i naszą przyszłość na ostrzu noża. Lasy to sojusznicy w walce z kryzysem klimatycznym. Zgoda na wycinanie ich pod fabryki jest aktem kompletnej irracjonalności rządzących. Nie ma zgody na ignorowanie głosu społecznego i na takie wyniszczanie naszej polskiej przyrody. Zyski kilku przedsiębiorstw i grup politycznych nie mogą stać wyżej niż dobrobyt natury i bezpieczeństwo nas wszystkich. Wzywamy wobec tego Prezydenta Dudę do zawetowania tej skrajnie szkodliwej i przykrej ustawy, zagrażającej polskim lasom. Oby Prezydent nie okazał podobnej ignorancji – zaznacza Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Eksperci podkreślają, że choć w teorii Lex Izera ma dotyczyć 1250 hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli, w praktyce może wyrządzić większe szkody. Otwiera bowiem furtkę do traktowania przyrody jako obszaru, którego wartość mierzona jest jedynie w zysku z inwestycji. Organizacje pozarządowe wskazują, że społeczeństwo coraz bardziej domaga się respektowania przyrody i ochrony klimatu. Prezydent powinien natomiast tę wolę uszanować i nie dopuścić do wejścia w życie Lex Izera.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?