Woda jest jednym z podstawowych składników budulcowych ludzkiego ciała, a jej utrata może zaburzać funkcjonowanie naszych organów. Nic w tym dziwnego – nasze serca i mózg składają się z niej aż w 73%, płuca w 83%, mięśnie i nerki w 79%, skóra w 64% a kości w 31%. Poza funkcją budulcową, woda spełnia też szereg innych, istotnych funkcji w organizmie, od oczyszczania organizmu z toksyn, poprzez transport tlenu i składników odżywczych do komórek, aż po regulację temperatury ciała.
Czytaj też: Czy woda z kranu jest dla nas bezpieczna?
Bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc, bez wody nie jesteśmy w stanie wytrzymać kilku dni. Nawet lekkie odwodnienie skutkuje gorszym ukrwieniem mózgu, co prowadzi do spadku koncentracji, zmęczenia czy bólu głowy. Niedobór wody w organizmie powoduje też obniżenie odporności w efekcie wysychania błon śluzowych, które stanowią naturalną barierę ochronną. Należy pamiętać o tym zwłaszcza przy występujących upałach, wówczas bowiem odwodnienie organizmu może prowadzić do udaru słonecznego. Warto więc dbać o stały poziom nawodnienia, żeby nie dopuścić do wystąpienia deficytu. Skutki odwodnienia pojawiają się przy utracie ilości wody równej 1 procentowi masy ciała, a przy utracie równowartości 10% stanowi zagrożenie życia.
Przyjmuje się, że nasze średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2,5 litra – tyle bowiem tracimy w ciągu doby w wyniku procesów fizjologicznych. Według zaleceń Instytutu Medycyny, kobiety powinny pić dziennie co najmniej 2 litry wody, natomiast mężczyźni nie mniej niż 3 litry. Dzieciom zaleca się picie co najmniej 6 szklanek wody dziennie. Należy jednak uwzględnić też inne okoliczności, które mogą prowadzić do utraty większej ilości wody, np. wysokie temperatury lub wysiłek fizyczny, skutkujące większym poceniem się. Szacuje się, że godzina ćwiczeń powinna zostać wyrównana od 1,5-2,5 dodatkowej szklanki wody, w zależności od intensywności. Odwodnieniu sprzyja też picie dużych ilości kawy i innych napojów zawierających kofeinę oraz spożywanie wyjątkowo słonych lub ostrych potraw.
W zapewnieniu odpowiedniego nawodnienia organizmu istotna jest nie tylko ilość wypijanej dziennie wody, ale też jej częstotliwość. Pracując w upale, powinniśmy wypijać szklankę wody nie rzadziej niż co 20 minut, ale jeśli nie występują dodatkowe okoliczności, uzasadniające dostarczanie większej ilości wody, 1-2 szklanki powinny wystarczyć. Zaleca się też, żeby nie wypijać w ciągu godziny więcej niż litra wody – taką bowiem wydajność mają nerki, nie należy ich zatem nadmiernie obciążać.
Komentarz dla „Rzeczpospolitej”