„Efekt uboczny” zalesiania: więcej deszczu, mniejsze susze

Opublikowane w tym tygodniu pokazuje, że zwiększenie zalesienia Europy o 20% mogłoby przełożyć się na wzrost opadów, co w przyszłości szczególnie pomogłoby krajom basenu Morza Śródziemnego.

Publikacja: 07.07.2021 15:48

„Efekt uboczny” zalesiania: więcej deszczu, mniejsze susze

Foto: Filip Zrnzević

Ponowne zalesianie Europy może poskutkować nie tylko większą absorpcją dwutlenku węgla, ale również zwiększyć opady. Wg realistycznego scenariusza, przeanalizowanego w ramach badania opublikowanego w tym tygodniu na łamach Nature Geoscience, zwiększenie powierzchni lasów o 20% zwiększyłoby poziom letnich opadów deszczu na naszym kontynencie średnio o 7,6%. 

Jeden ze współautorów badania, Ronny Meier z ETH Zurich, uważa wynik badania za wyjątkowo istotny i mający duże znaczenie dla klimatu. „Prawdopodobnie najgroźniejszym znakiem zmian klimatycznych, jakich oczekujemy w odniesieniu do opadów, jest zmniejszenie letnich opadów, którego należy się spodziewać w południowych częściach Europy, zwłaszcza w regionie Morza Śródziemnego” – powiedział Meier. To właśnie ten region miałby odnieść najwięcej korzyści z zalesiania, co jest o tyle istotne, że kraje regionu już dziś mają problem z suszami i dewastującymi pożarami, a klimat m.in. na Cyprze ma do końca stulecia przypominać warunki panujące w Egipcie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Planeta
Rok 2024 był fatalny dla klimatu. Eksperci: 2025 może być jeszcze gorszy
Planeta
Nieustanne fale upałów: Eksperci o „prognozie pogody” dla przyszłych pokoleń
Planeta
99-letni David Attenborough pokazał swój nowy film. „To przesłanie jego życia”
Planeta
Brytyjczycy spróbują zasłonić słońce. Nowa broń w walce ze zmianami klimatu
Planeta
Polska zużyła już roczny budżet zasobów naturalnych. Zaczynamy życie na kredyt