43% miast bez planu ratunkowego. Kto ucierpi najbardziej?

Organizacje ekologiczne i społeczne szacują, że w 2030 roku w miastach źle przystosowanych do mierzenia się z konsekwencjami kryzysu klimatycznego będzie mieszkało 400 milionów ludzi. W najgorszej sytuacji są miasta azjatyckie.

Publikacja: 14.05.2021 17:42

43% miast bez planu ratunkowego. Kto ucierpi najbardziej?

Foto: Patrick Perkins/ Unsplash

Szybko rozwijające się obszary miejskie są domem dla ponad połowy planety i stanowią tereny bardziej narażone na katastrofy klimatyczne, wstrząsy gospodarcze i kryzysy zdrowotne w miarę ocieplania się klimatu, tu występuje również największe ryzyko, że najbardziej dotknięte tymi konsekwencjami zostaną najsłabsze społeczności.

CDP, globalna organizacja non-profit, zbierająca dane ujawniane przez firmy, miasta, stany i regiony na temat wpływu na środowisko, przeanalizowała ponad 800 miast z całego świata i doszła do wniosku, że ​​aż 43 procent nie ma jeszcze planu przystosowania się do wyzwań związanych ze zmianami klimatu. CDP szacuje, że do 2030 roku około 400 milionów ludzi będzie mieszkać w miastach o słabym stopniu przystosowania do zmian klimatycznych. Według raportu, aż 93% miast stanęło przed „poważnymi zagrożeniami”.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Planeta
Świat się zbroi na potęgę. To zła wiadomość dla klimatu
Planeta
Nowy typ dezinformacji klimatycznej. „Potrzebujemy gotowych rozwiązań”
Planeta
Nowe ostrzeżenie przed falami rekordowych upałów. „Jesteśmy blisko granicy”
Planeta
Rok 2024 był fatalny dla klimatu. Eksperci: 2025 może być jeszcze gorszy
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Planeta
Nieustanne fale upałów: Eksperci o „prognozie pogody” dla przyszłych pokoleń