Kolejne pandemie są tylko kwestią czasu – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, którzy pracują nad znalezieniem sposobów aby im zapobiec.
W tym celu zespół uruchomił narzędzie internetowe o nazwie SpillOver. Aplikacja ocenia 32 czynniki ryzyka, takie jak gatunek wirusa, gatunek żywiciela i kraj wykrycia – w celu wygenerowania oceny ryzyka wybuchu epidemii.
Czytaj też: Choroba X: naukowcy badają, skąd nadejdzie kolejna pandemia
„Przyjrzeliśmy się wirusom, o których wiadomo, że przenoszą się ze zwierząt na ludzi, i tym, które zostały niedawno odkryte” – mówi dr Zoe Grange, która pracowała w Davis nad projektem jako doktor ekologii. Oznaczając tak zwane „wirusy budzące niepokój”, publicznie dostępna baza danych ma na celu stworzenie listy obserwacyjnej dla naukowców i decydentów. „SARS-CoV-2 to tylko jeden z wielu tysięcy wirusów, które mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi” – ostrzega dr Grange.
Aplikacja ma pomóc zrozumieć powody gwałtownego wzrostu liczby raportów o nowych sekwencjach wirusów zwierzęcych, które zostały zebrane w ramach projektu PREDICT, prowadzonego przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego w latach 2009-2019.
Odkryto niemal 900 nowych wirusów, w tym 160 koronawirusów i nieznany wcześniej szczep Eboli, a także 18 znanych wcześniej wirusów odzwierzęcych, takich jak Lassa i Marburg, które powodują gorączkę krwotoczną. Dr Grande podkreśla jednak, że niewiele z tych odkryć wynika, bo nie każdy wirus ma potencjał do tego, by wywołać pandemię.