Osuszanie jezior Grenlandii to zły znak dla lodowców

Wyspa traci obecnie sześć razy więcej lodu niż w latach 80., a naukowcy wpadli na kolejny niepokojący sygnał, świadczący o tempie zmian.

Publikacja: 02.04.2021 16:34

Osuszanie jezior Grenlandii to zły znak dla lodowców

Foto: Fot: Annie Spratt/ Unsplash

Wyniki najnowszych badań opublikowanych w Cryosphere świadczą o tym, że  jeziora na pokrywie lodowej Grenlandii mogą osuszać się w miesiącach zimowych, co może przyspieszać tempo topnienia lodowców. Wcześniejsze badania wykazały, że lodowce Grenlandii tracą na masie, a tempo tej straty przyspiesza.

To wyjątkowo niepokojące odkrycie, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Grenlandia traci sześć razy więcej lodu niż w latach osiemdziesiątych.

„Jedną z niewiadomych w przewidywaniu przyszłości pokrywy lodowej jest to, jak szybko lodowce się poruszają – czy przyspieszą, a jeśli tak, to o ile” – powiedział współautor badania, dr Ian Willis ze Scott Polar Research Institute w Cambridge. „Kluczowym elementem kontrolującym szybkość poruszania się lodowców jest ilość stopionej wody docierającej do dna pokrywy lodowej”

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge wykorzystali dane radarowe z satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby wykazać, że nawet przy braku ciepła słonecznego jeziora te mogą odprowadzać duże ilości wody do podstawy pokrywy lodowej. Opracowali metodę wykorzystującą dane z satelity Sentinel-1, który wykorzystuje radar z syntetyczną aperturą (SAR). SAR działa na długości fali, która umożliwia widzenie przez chmury oraz w ciemności. Lód i woda odczytują się inaczej za pomocą SAR, dlatego opracowano algorytm, który śledzi nagłe zmiany rozproszenia wstecznego SAR. W ciągu trzech zim naukowcy zidentyfikowali sześć jezior, które zdawały się spływać w miesiącach zimowych – były to jeziora zakopane lub powierzchniowe, które zamarzły. Algorytm był w stanie zidentyfikować, gdzie charakterystyka rozpraszania wstecznego jeziora uległa znacznej zmianie między jednym obrazem a następnym, zarejestrowanym 12 dni później.

Czytaj też: Amazonia emituje gazy cieplarniane zamiast je pochłaniać

Dane SAR zostały uzupełnione dodatkowymi danymi optycznymi z poprzedniej jesieni i następnej wiosny, które potwierdziły, że obszary sześciu osuszonych jezior znacznie się zmniejszyły. W przypadku trzech z nich dane optyczne, a także dane z innych satelitów, wyraźnie wskazały, że ​​pokryte śniegiem i lodem jeziora zapadły się, opadając o kilka metrów.

Nowe badanie jest jednak tyleż intrygujące, co niekompletne – mimo odkrycia zjawiska osuszania jezior zimą, nie wiadomo na przykład, jak powszechne jest to zjawisko i jak często występuje. Naukowcy podkreślają, że potrzebne będzie przeprowadzenie kolejnych badań, aby lepiej zrozumieć mechanizmy wpływające na drenaż jezior a także oszacować, w jakim stopniu wpłynie na nie dalsze ocieplanie się klimatu.

Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Planeta
Warstwa ochronna Ziemi się regeneruje. Przełomowe badania dotyczące Antarktydy