Pomóż polskiej lipie zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Do tej pory polskie drzewo zdobyło ten tytuł sięgnęło tylko raz: w 2017 roku. Jak można zagłosować na polską lipę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku?

Publikacja: 04.02.2021 12:19

Pomóż polskiej lipie zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Foto: Fot: Tree of the Year

Przez cały miesiąc trwa 11. edycja konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Wśród tegorocznych kandydatów znalazła się m.in. lipa św. Jana Nepomucena, znajdująca się w Dulczy Wiielkiej na Podkarpaciu.

Czytaj też: Lekcja retencji: Europa łapie wodę, my wycinamy lasy

Drzewo, które obecnie prowadzi w głosowaniu internautów, ma szanse powtórzyć sukces polskiego laureata z 2017 roku – dębu szypułkowego Józef w Wiśniowej, który widniał na przedwojennym banknocie stuzłotowym, a w czasie drugiej wojny światowej posłużył jako schronienie dla ukrywającej się przed okupantem rodziny żydowskiej.

Konkurencja w tym roku jest silna, dlatego każdy głos ma znaczenie. By oddać głos na polską lipę, należy wejść na stronę konkursu i wybrać dwa drzewa z najciekawszą historią, a swój głos potwierdzić mailowo. Konkurs potrwa do końca lutego, a zwycięzca zostanie ogłoszony 17 marca.

Czym wyróżnia się nasza lipa? „Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!”  – czytamy w opisie kandydatury.

W powołanym do życia przez Czeską Fundację Partnerstwo do Środowiska i organizowanym przez  Environmental Partnership Association konkursie udział bierze 16 krajów europejskich. Popularność zyskują też jego odpowiedniki na innych kontynentach.

Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Planeta
Warstwa ochronna Ziemi się regeneruje. Przełomowe badania dotyczące Antarktydy