Reklama
Rozwiń

Ocieplanie wód sprzyja rozwojowi ameb żywiących się mózgiem

Infekcję amebą Naegleria fowler od 1962 roku przeżyły tylko cztery osoby. Tymczasem globalne ocieplenie przyspiesza pojawianie się pierwotniaka na obszarach, na których do tej pory go nie zaobserwowano.

Publikacja: 04.06.2021 12:27

Ocieplanie wód sprzyja rozwojowi ameb żywiących się mózgiem

Foto: CDC/ Wikimedia Commons

Naukowcy przestrzegają przed kolejnymi, groźnymi konsekwencjami ocieplania się klimatu. Ocieplanie się wód może przenosić zagrażające życiu patogeny, takie jak żywiące się mózgiem ameby Naegleria fowler czy mięsożerne bakterie Vibrio vulnificus. W coraz cieplejszych wodach patogeny nie tylko łatwiej się przenoszą, ale też szybciej rozmnażają i rozwijają.

Naegleria fowleri jest wyjątkowo trudna w leczeniu – gdy dostanie się do mózgu, wywołuje objawy zapalenia opon mózgowych, a w tym stadium często jest już za późno, by uratować pacjenta. Z kolei infekcje Vibrio vulnificus mogą prowadzić do martwiczego zapalenia powięzi, ciężkiej infekcji, w której obumiera ciało otaczające otwartą ranę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Planeta
Globalny budżet węglowy bliski wyczerpania. „Klimat płonie”
Planeta
W Polsce rośnie lęk przed zmianami klimatu. Wierzymy, że rząd nas ochroni
Planeta
Europę opanowuje fala upałów, a Polska zaczyna oszczędzać wodę
Planeta
Nadchodzi klimatyczna „nowa normalność”. Eksperci o fali upałów, susz i pożarów
Planeta
Rekordowe upały na Grenlandii. Lądolód topnieje szybciej niż kiedykolwiek