Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Najnowsze dane opublikowane przez C3S pokazują, jak poważna jest sytuacja. Przede wszystkim – miniony czerwiec był w zachodniej Europie najcieplejszym w historii pomiarów. Upały nie ograniczyły się jednak jedynie do atmosfery – w czerwcu wyjątkowo wysoka była też temperatura powierzchni morza w zachodnim basenie Morza Śródziemnego.
Czytaj więcej
Naukowcy z Imperial College London i London School of Hygiene & Tropical Medicine ustalili, że zm...
Upały: Rekordowy czerwiec 2025 roku w Europie
Jak zaznaczają eksperci, nasz kontynent doświadczył w ubiegłym miesiącu dwóch poważnych fal upałów. Pierwsza wystąpiła w dniach 17–22 czerwca, a druga – jeszcze intensywniejsza – na przełomie czerwca i lipca, osiągając rekordowo wysokie temperatury pomiędzy 30 czerwca a 2 lipca.
Eksperci Copernicus Climate Change Service (C3S) zauważają, że podczas drugiej fali upałów temperatury powietrza w niektórych krajach zachodniej Europy przekroczyły 40°C. W Hiszpanii czy Portugalii termometry wskazywały wówczas nawet 46°C. Skąd tak wysokie temperatury?