43% miast bez planu ratunkowego. Kto ucierpi najbardziej?

Organizacje ekologiczne i społeczne szacują, że w 2030 roku w miastach źle przystosowanych do mierzenia się z konsekwencjami kryzysu klimatycznego będzie mieszkało 400 milionów ludzi. W najgorszej sytuacji są miasta azjatyckie.

Publikacja: 14.05.2021 17:42

43% miast bez planu ratunkowego. Kto ucierpi najbardziej?

Foto: Patrick Perkins/ Unsplash

Szybko rozwijające się obszary miejskie są domem dla ponad połowy planety i stanowią tereny bardziej narażone na katastrofy klimatyczne, wstrząsy gospodarcze i kryzysy zdrowotne w miarę ocieplania się klimatu, tu występuje również największe ryzyko, że najbardziej dotknięte tymi konsekwencjami zostaną najsłabsze społeczności.

CDP, globalna organizacja non-profit, zbierająca dane ujawniane przez firmy, miasta, stany i regiony na temat wpływu na środowisko, przeanalizowała ponad 800 miast z całego świata i doszła do wniosku, że ​​aż 43 procent nie ma jeszcze planu przystosowania się do wyzwań związanych ze zmianami klimatu. CDP szacuje, że do 2030 roku około 400 milionów ludzi będzie mieszkać w miastach o słabym stopniu przystosowania do zmian klimatycznych. Według raportu, aż 93% miast stanęło przed „poważnymi zagrożeniami”.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Planeta
Na Antarktydzie znaleziono pierwszy w historii bursztyn. Ma 90 milionów lat
Planeta
Mikroplastik może zmieniać pogodę i klimat na Ziemi? Nowe wyniki badań
Planeta
Eksperci: Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza dla klimatu?
Planeta
Triumf giganta paliwowego w sądzie. Nie będzie nakazu obniżenia emisji CO2
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Planeta
Polacy zmęczeni zmianami klimatu? Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów