Joanna Flisowska: rząd nie ma pomysłu na transformację

Decyzja o zamknięciu Turowa to nie jedyny problem, jaki czeka nasz sektor energetyczny, jeśli nie zaczniemy pracować nad rozwiązaniami zgodnymi z polityką klimatyczną Unii. O następnych wyzwaniach, związanych m.in. z umową społeczną z górnikami czy inwestycjami w gaz, opowiada Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Publikacja: 08.06.2021 12:04

Joanna Flisowska: rząd nie ma pomysłu na transformację

Foto: Max Zieliński

Jakie mogą być kolejne kroki polskich władz w sprawie Turowa po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i czy jest szansa na porozumienie?

Nasz rząd nie bardzo ma wybór. Mamy dwie opcje – albo zastosować się do orzeczenia TSUE, albo płacić ogromne kary za niezastosowanie się do niego. Jako prawniczka opowiadam się za trzymaniem się litery prawa i postanowienia Trybunału, w skład którego, co warto przypomnieć, wchodzą także polscy sędziowie. To nie jest jakaś zła, abstrakcyjna instytucja unijna, tylko międzynarodowy sąd. Równolegle to, co najbardziej istotne to kwestia wyznaczenia realnego terminu na odejście od węgla w Turowie, jak i zresztą w całej Polsce.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Klimat i ludzie
Turystyczny raj nałoży nowy podatek na turystów. Chodzi o ratowanie klimatu
Klimat i ludzie
Sto dni Donalda Trumpa w Białym Domu. Paliwa kopalne na pierwszym planie
Klimat i ludzie
Pomalują tory kolejowe na biało. To ma zapobiec awariom w czasie letnich upałów
Klimat i ludzie
Moda cyrkularna nie jest eko? Pomyłka ekspertów warta 460 miliardów dolarów
Klimat i ludzie
Banki mniej chętne do walki ze zmianami klimatu. Reakcja na politykę Trumpa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem