Szymon Hołownia ujawnił program klimatyczny Polski 2050

Plan oparty o ekspertyzy think tanku Strategie 2050 ma opierać się na trzech filarach, obejmujących odejście od węgla do 2040 roku, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz walkę ze smogiem.

Publikacja: 29.03.2021 15:39

Szymon Hołownia ujawnił program klimatyczny Polski 2050

Foto: Fot: Polska 2050/ mat.prasowe

W czasie prezentacji programu klimatycznego Polski 2050 Szymon Hołownia obwieścił koniec świata napędzanego węglem i ropą i zaapelował o wykorzystanie tej zmiany jako okazji dla rozwoju Polski. „Kluczowe pytanie na dziś to nie czy, ale jak tę zmianę przeprowadzimy. Nasz zielony szlak chcemy wytyczać tak, by w 2050 roku Polska była bardziej zielona, ale także bardziej solidarna i demokratyczna” – mówił.

Program klimatyczny ruchu opiera się o „trzy kamienie milowe”: odejście od węgla do 2040 roku i jego znaczące ograniczenie od 2035, redukcję o 45% emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i zapewnienie do tego czasu 40% prądu z odnawialnych źródeł energii oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Hołownia planuje też walczyć ze smogiem, do 2030 roku wymieniając wszystkie prymitywne piece (tzw. kopciuchy) i usprawnić program Czyste Powietrze.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Klimat i ludzie
Dania wprowadzi podatek od emisji CO2 w rolnictwie. To pierwszy taki kraj na świecie
Klimat i ludzie
Talibowie na szczycie klimatycznym w Baku. Chcą rozmawiać o zmianach klimatu
Klimat i ludzie
Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłaszają nowy plan klimatyczny. „To greenwashing”
Klimat i ludzie
Nowe odkrycie dotyczące roślin. Przełom w badaniach nad zmianami klimatu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Klimat i ludzie
Tegoroczna powódź może być groźna dla Bałtyku. Wyniki badań polskich naukowców