Mimo zapewnień o stosowaniu jako paliwa i surowca wyłącznie trocin oraz innych odpadów z tartaku, przemysł biomasowy nie ogranicza się jedynie do nich. Według międzynarodowej koalicji organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska Forest Defenders Alliance (FDA), deklaracje elektrowni spalających biomasę drzewną i zakładów produkujących pelety drzewne często mijają się z prawdą. Tymczasem, jak podkreślają naukowcy ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, spalanie kłód na cele energetyczne jest sprzeczne z celami Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu i ochrony przyrody.
W raporcie zawarto dokumentację fotograficzną ponad 40 zakładów produkujących biomasę i pelety w Europie, z której wynika, że mniej więcej co czwarty z nich spala kłody wbrew oświadczeniom o wykorzystywaniu trocin i innych pozostałości z tartaków. Zdjęcia wykorzystane w raporcie pochodzą z publicznie dostępnych źródeł, takich jak Google Maps/Earth, Google Street View, zdjęć i filmów zamieszczonych na stronach internetowych spółek oraz dokumentacji fotograficznej wykonanej na miejscu.
Analizie poddano też komunikaty firm dotyczące wpływu spalania biomasy leśnej na klimat. Jak wynika z opinii Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu i czołowych światowych naukowców, nie jest to działanie "neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla" ani tym bardziej przyjazne dla klimatu. Tymczasem 25 z 40 firm zamieściło podobne, wprowadzające w błąd, informacje, niezgodne z obecną wiedzą naukową.
Zdaniem Luke’a Chamberlaina, dyrektora ds. polityki UE w Partnership for Policy Integrity, deklaracje przemysłu biomasowego o zrównoważonym rozwoju to „fikcja”, a skala nieprawidłowości pokazana na zdjęciach sugeruje, że szkód środowiskowych, wyrządzonych przez przemysł, może być znacznie więcej.
Raport ukazuje się w momencie, gdy przywódcy UE, w tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, wyrażają zaniepokojenie ilością drzew spalanych w celach energetycznych i zobowiązują się do zreformowania polityki dotyczącej biomasy.