Koniec złudzeń: Bolsonaro tnie wydatki na środowisko

Prezydent Brazylii po raz kolejny okłamał międzynarodową opinię publiczną w kwestii środowiskowych planów swojego kraju. Nadzieja na zmianę tym razem trwała tylko 2 dni.

Publikacja: 28.04.2021 11:03

Koniec złudzeń: Bolsonaro tnie wydatki na środowisko

Foto: Palácio do Planalto/ Wikimedia Commons

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w trakcie wirtualnego Szczytu Liderów obiecał podwoić wydatki swojego rządu na działania w celu ograniczenia wylesiania w Amazonii i całkowite powstrzymanie go do 2030 roku. Wcześniej rząd Brazylii złożył administracji Bidena ofertę: przekazanie 1 miliarda dolarów w zamian za zmniejszenie wylesiania Amazonii o 40%.

Jednak już po dwóch dniach Bolsonaro zmniejszył roczny budżet na ochronę środowiska o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza, że jest to najniższy budżet środowiskowy Brazylii od lat 90.

Obietnica wsparcia działań na rzecz ochrony Amazonii złożona w Dniu Ziemi przez Jaira Bolsonaro spotkała się z aprobatą prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale nie zwiodła przedstawicieli organizacji środowiskowych. Bolsonaro kłamał już wcześniej na temat budżetów środowiskowych, a jego działalność przynosi szkodę środowisku od momentu objęcia przez niego urzędu prezydenta.

Czytaj też: Szczyt klimatyczny, czyli waszyngtoński koncert życzeń

Od 2019 roku przymykał oko na wycinkę lasów przez farmerów, zezwalając na poszerzanie przestrzeni pod uprawę bydła, wydobywanie paliw kopalnych i innych, równie szkodliwych działań. Chwalił się też zwiększeniem budżetu organów takich jak Ibama (brazylijska agencja ds. środowiska) i FUNAI (krajowa agencja ds. ludności autochtonicznej), podczas gdy w rzeczywistości ograniczył ich fundusze do tego stopnia, że nie były w stanie walczyć z wylesianiem w Amazonii.

Raport brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) opublikowany na początku tego miesiąca wykazał, że pod rządami obecnego prezydenta, średnia wielkość wylesionych powierzchni ziemi wzrosła o 61%.

W latach 2009-2018 Brazylia odnotowała roczny wskaźnik wylesiania wynoszący 6493 km2, co było wynikiem polityki mającej na celu spowolnienie niszczenia Amazonii. Od objęcia władzy przez obecnego prezydenta wskaźnik wylesiania gwałtownie wzrósł, osiągając 11088 km2 w ciągu roku, licząc do 31 lipca 2020.

Jedną z metod ratowania lasów amazońskich jest plan działania na rzecz zapobiegania wylesianiu w Amazonii i jego kontroli (PPCDAm), uruchomiony w 2004 roku. PPCDAm doprowadził do spadku rocznego wylesiania Amazonii aż o 83% w latach 2004–2012 (z 27 772 km2 do 4571 km2). Dzięki niemu ​​Brazylia stała się światowym punktem odniesienia w walce z wycinką lasów. Mimo to, w 2013 roku Ministerstwo Środowiska zmniejszyło finansowanie programu, a  Bolsonaro całkowicie z niego zrezygnował.

Greenpeace wraz z innymi organizacjami pozarządowymi oraz dziesiątki posłów opozycji wyrazili w publicznym liście swoje zaniepokojenie tym, że Stany Zjednoczone „dają zaufanie rządowi nastawionemu na zaprzeczanie kryzysowi klimatycznemu, który uważa Amazonkę i tych, którzy walczą o jej ochronę, za wrogów”. Tymczasem „nie da się chronić lasu, przekazując fundusze osobie odpowiedzialnej za rekordowy poziom wylesiania Amazonii i łamanie praw człowieka” – powiedziała Fabiana Alves z brazylijskiego oddziału Greenpeace.

„Podzielamy wasze obawy, że należy podjąć pilne działania, aby stawić czoła zagrożeniom dla Amazonii, naszego klimatu i praw człowieka, ale umowa z Bolsonaro nie jest rozwiązaniem” – napisano w liście. „Zachęcamy do kontynuowania dialogu ze społeczeństwem obywatelskim, władzami lokalnymi, rdzennymi mieszkańcami i mieszkańcami dorzecza Amazonki, którzy mają rozwiązania i propozycje do rozważenia, m.in. Amazon Climate Platform, przed powzięciem jakichkolwiek zobowiązań i uwolnieniem jakichkolwiek funduszy”.

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali